На острові Пасхи знайшли дерев’яні таблички XVI-XVII століть із раніше невідомим видом писемності

17.07.2024   23:30    17

Вчені розповіли про унікальну знахідку на вулканічному острові у південній частині Тихого океану – невідомий вид писемності, пише Успіх in UA.

Група науковців з низки країн здійснила аналіз древніх дерев’яних табличок, які виявили на острові Пасхи більш ніж сто років тому. На думку дослідників, невідомий текст на них – унікальна система писемності.

Колекцію маленьких дерев’яних дощечок, відомих як ронго-ронго, виявили абсолютно випадково у 1864 році. На сьогодні налічується тільки 27 екземплярів, які зараз зберігає Римський музей, повідомляє apostrophe.ua.

Останні новини:  У Великобританії знайшли найбільший золотий самородок

На острові Пасхи знайшли дерев'яні таблички XVI-XVII століть із раніше невідомим видом писемності

Мінімум дві з них були з дерева, зрубаного між 1493 і 1509 роками, що на дві сотні років раніше приходу перших європейців на острів. Це може спростовувати припущення про те, що в корінних жителів не було своєї писемності.

“Форми знаків представляють людські пози та частини тіла, тварин, рослини, інструменти, небесні тіла і так далі. Коли і як виникла ця система запису, сказати складно. Можливо, контакти з грамотними європейцями послугували “стимулом для її створення”, але вона не схожа на жодну відому писемність”, – розповіли науковці.




Острів Пасхи, відомий як Рапа-Нуї, розташований за 3,8 тис. км від берегів Чилі. Вважається одним із найвіддаленіших точок суші на планеті. Найбільш відомий своїми гігантськими статуями у формі голів, які називають моаї.

Останні новини:  Науковці розкрили таємницю шлюбних традицій представників мінойської цивілізації

Вкінці XVIII століття культура місцевих мешканців була знищена через епідемії хвороб і напади європейців, які дісталися острова у 1720-х роках. Науковці досі не можуть розгадати послання на дощечках, попри численні спроби взаємодії із місцевим населенням.