Вольфрамовий токамак WEST утримував плазму протягом рекордних 6 хвилин

08.05.2024   18:31    1277

Пристрій утримував гарячу термоядерну плазму температурою близько 50 000 000 °С протягом рекордних шести хвилин.

Внутрішня частина WEST, вольфрамового (W) середовища в стаціонарному стані Токамака, де був досягнутий рекорд термоядерного синтезу. (Фото: CEA-IRFM)

Реактор токамак із внутрішньою оболонкою з вольфраму WEST, що експлуатується Французькою комісією з альтернативної енергетики та атомної енергії (CEA), встановив новий рекорд термоядерного синтезу, утримуючи розпечену плазму впродовж шести хвилин із потужністю, що подається, 1,15 ГДж.




Усередині реакторів у формі пончика – токамаків, вчені створюють умови, що нагадують надра Сонця. Водень нагрівається до 50 000 000 °С, створюючи четвертий стан речовини – плазму. Дослідники вивчають різні методи надійного вилучення тепла з плазми під час термоядерного синтезу. Це непросте завдання, почасти тому, що розпечену плазму необхідно утримувати досить довго, щоб зробити процес економічним.

Останні новини:  Вчені розкрили секрет «висячої колони» у храмі Вірабхадра

Раніше повідомлялося про більш тривале утримання плазми в ректорі Tore Supra. Але на відміну від поточного експерименту його стінки були виконані з графіту. Таким реактором простіше керувати, але складніше масштабувати технологію для промислового виробництва.



Вуглець має тенденцію утримувати паливо в стінці, що буде неприйнятно в промисловому реакторі, пояснюють учені. Для його тривалого використання тритій – ізотоп водню – потрібно буде витягувати з камери реактора і повторно вводити нову плазму. Використання вольфраму вирішує цю проблему, але керувати таким пристроєм складніше: незначна кількість металу може охолодити плазму під час потрапляння.

Останні новини:  Вірус пташиного грипу вперше передався від корови до людини

Під час випробування WEST дослідники підтвердили, що плазма має на 15% більше енергії і вдвічі більшу щільність, ніж раніше, – обидві умови необхідні для генерації надійної вихідної потужності.

Під час шестихвилинного експерименту ми змогли досить точно виміряти температуру центральних електронів. Вона була в дуже стійкому стані, близько 4 кіловольт. Це чудовий результат, – говорить Тулліо Барбуї, дослідник Принстонської лабораторії фізики плазми, учасник експерименту

Фізики планують опублікувати результати експерименту і висновки в найближчі кілька тижнів.

Останні новини:  Наука з’ясувала, як з боягузів робити сміливців


cikavosti.com