Вірус пташиного грипу вперше передався від корови до людини

19.05.2024   16:30    258

Учені вже не раз попереджали про те, що вірус H5N1 перебуває небезпечно близько до того, щоб почати масово заражати людей. Немов підтверджуючи це, учені зафіксували перший випадок зараження ним людини від корови.

Зараження високопатогенним пташиним грипом A(H5N1) від корови до фермера, який займається молочним тваринництвом, стало першим зареєстрованим випадком передачі цього вірусу від корови до людини. Ця значна подія викликала занепокоєння вчених і органів охорони здоров’я в усьому світі на тлі недавніх попереджень про те, що вірус небезпечно близький до того, щоб підвищити свою заразність для людей. Випадок зараження вірусом було виявлено на ранній стадії і, на щастя, він спричинив лише запалення очей, а не респіраторну інфекцію, що знизило ймовірність подальшого його передавання до людей, пише ScienceAlert.

Останні новини:  Астрономи з КНР та України розробили метод, який допоможе знизити ризики зіткнення Землі з астероїдами

«Те, що вірус перейшов від птахів до ссавців, у цьому випадку до молочних корів, а потім до людей — це дуже важливо», — каже еколог-токсиколог Стів Преслі, директор лабораторії з вивчення біологічних загроз Техаського технологічного університету. Преслі та його колеги провели дослідження, яке підтвердило передачу вірусу, і поділилися результатами з Центрами з контролю та профілактики захворювань США (CDC).

Наприкінці березня 2024 року постраждалий працівник ферми повідомив про почервоніння очей і дискомфорт. Хоча він не мав контакту з птахами, він працював із коровами, у яких спостерігалися ознаки захворювання. Цей випадок став першим, коли високопатогенний пташиний грип було виявлено в молочної худоби в США, що здивувало експертів і вимагало ретельнішого спостереження за тваринами та працівниками ферм до підтвердження факту зараження.

Останні новини:  У США знову виявили таємничий моноліт: цього разу – посеред пустелі Невади

Цей випадок — лише друге зараження людини цим пташиним грипом у США, водночас передачі вірусу від людини до людини поки що не спостерігалося. Однак кожне зараження людини дає вірусу більше можливостей адаптуватися та стати заразнішим, мутуючи в нашому організмі. Під час дослідження було виявлено специфічну мутацію (PB2 E627K) у вірусі, отриманому від робітника, яка пов’язана з адаптацією вірусу до господарів-ссавців.
Спалах пташиного грипу, що розпочався 2020 року та триває досі, становить значну небезпеку через високий рівень смертності під час зараження. Розуміння шляхів передачі вірусу між тваринами та людьми має вирішальне значення для контролю його поширення до того, як він потенційно спровокує нову пандемію. Наразі вірус виявлено в різних ссавців, включно з лисицями, тюленями, морськими левами, ведмедями й домашніми кішками. Оскільки ставки високі, а спогади про нещодавню пандемію ще свіжі, учені старанно працюють над стримуванням поширення вірусу.

Останні новини:  Науковці дійшли висновку, що супутники Starlink наносять непоправну шкоду Землі