Новий король Норвегії Гокон VIII у першому зверненні до нації після смерті батька віддав особисту й емоційну шану Гаральду V та окреслив принципи, на яких хоче будувати власне правління. Монарх говорив не лише про королівський обов’язок, а насамперед про втрату батька, сімейний смуток і вдячність норвежцям, які масово прийшли попрощатися з попереднім королем.

Гаральд V помер 28 серпня у віці 89 років після 35 років на престолі. Відповідно до норвезької конституційної традиції його син автоматично став королем. Коронації в країні не проводять із початку XX століття, тому перші дні нового монарха складаються з конституційних процедур, засідань уряду та публічних звернень.
У телевізійній промові з Королівського палацу Гокон назвав Гаральда теплим і турботливим батьком, чоловіком та дідусем. Він згадав його сміх, уміння легко спілкуватися з людьми та особливу увагу до дітей і молоді. Під час згадки про матір, королеву Соню, голос нового монарха на мить зірвався від емоцій.
Дата промови мала для родини особливе значення: 29 серпня Гаральд і Соня мали б відзначати 58-му річницю шлюбу. Гокон окремо звернувся до матері, подякувавши їй за підтримку батька протягом десятиліть спільного життя та державної служби.
Король також нагадав про ключові моменти правління Гаральда V — його реакцію на національні трагедії, публічну підтримку толерантності та рівності, вибачення перед саамським народом за історичні кривди й здатність говорити про сучасну Норвегію як про суспільство, де мають бути прийняті люди різного походження та способу життя.
Після особистої частини промови Гокон перейшов до власного бачення монархії. Він підкреслив, що хоче знайти власний стиль, так само як свого часу це робили його батько, дід і прадід. Новий король заявив, що разом із королевою Метте-Маріт та кронпринцесою Інгрід Александрою прагне бути присутнім у житті країни, слухати людей і намагатися розуміти їхні різні життєві обставини.
Окремо він наголосив на відданості демократії, верховенству права, рівній гідності громадян та ідеї суспільства, де кожен може відчувати себе частиною спільноти. Гокон підтвердив, що продовжить королівський девіз «Усе для Норвегії», який використовували Гаральд V, Олав V і Гокон VII.
У день промови десятки тисяч людей продовжували приходити до Королівського палацу в Осло. На площі залишали квіти, свічки, дитячі малюнки, рукописні листи та норвезькі прапори. Прапори на державних будівлях по всій країні були приспущені.
Прем’єр-міністр Йонас Гар Стьоре заявив, що в новому королі помітна одна з головних рис його батька — здатність створювати відчуття єдності. Гокон найближчим часом має скласти конституційну присягу перед парламентом, після чого почнеться вже повноцінний етап його роботи як четвертого монарха сучасної норвезької королівської династії.

1770