Вчені розкрили таємницю появи атмосфери Місяця

08.08.2024   20:30    62

Вчені заявили про те, що їм вдалося знайти пояснення появи тонкої та розрідженої атмосфери Місяця. За їхніми словами, основну роль у цьому процесі відіграло випарювання після падіння метеоритів на супутник Землі, повідомляє Live Science.

Вважається, що атмосфери в Місяця немає. Але, хоча на супутнику Землі відсутнє повітря, придатне для дихання, атмосфера в нього все-таки є. Але вона дуже тонка та розріджена.

Довгий час вчені намагалися пояснити появу цієї атмосфери, яку ще називають «екзосферою». Нове дослідження показало, що вона з’явилася внаслідок потужного бомбардування Місяця метеоритами.

Більше того, вчені вважають, що саме це бомбардування підтримує існування атмосфери Місяця вже мільярди років. Падіння метеоритів піднімає місячний ґрунт і викликає випаровування матеріалів, які або відлітають у космос, або затримуються навколо Місяця. Отже, екзосфера супутника Землі оновлюється.

«Ми даємо остаточну відповідь, що випаровування при ударі метеориту є домінуючим процесом, що створює місячну атмосферу. Місяцю близько 4,5 мільярда років, і протягом усього цього часу поверхня безперервно бомбардувалася метеоритами. Ми показуємо, що зрештою тонка атмосфера досягає стійкого стану, оскільки вона безперервно поповнюється невеликими ударами по всьому Місяцю», — заявила провідний автор дослідження Ніколь Ні з Массачусетського технологічного інституту (MIT).

Останні новини:  Науковці показали свиноносу жабу, яка жила ще за часів динозаврів

На початку свого існування Сонячна система була дуже активною, поверхня Місяця постійно бомбардувалася ударами великих метеоритів. Згодом зіткнення між небесними тілами розбивали більші камені. Тобто з часом бомбардування Місяця тривали, але метеорити, які падали на нього, ставали дедалі меншими. На супутник Землі дедалі частіше падали мікрометеорити розміром із піщинку. Але навіть падіння невеликих об’єктів було достатньо, щоб випаровування від ударів підтримувало атмосферу Місяця.

Останні новини:  Секретний космічний літак США успішно здійснив унікальний маневр на орбіті Землі

Вчені припустили, що падіння космічних каменів на поверхню супутника Землі може бути відповідальним за появу його атмосфери, ще в 2013 році. Тоді апарат LADEE досліджував тонку атмосферу Місяця, умови на поверхні та вплив навколишнього середовища на місячний пил. В результаті дослідники змогли виділити два процеси, які живлять атмосферу.




Перший — це випаровування при ударі, другий — «іонне розпилення». Останній процес відбувається, коли високоенергетичні заряджені частинки від Сонця, відомі як «сонячний вітер», ударяються об поверхню Місяця та передають енергію атомам. Цей вплив також змушує атоми відлітати в атмосферу.

Останні новини:  Мікроби в болотах і шлунках корів можуть прискорювати зміну клімату

Ні та її колеги хотіли визначити, який процес насамперед відповідає за підтримку атмосфери Місяця. Для цього вони звернулися до місячного ґрунту, зібраного під час місій «Аполлон». У результаті вони з’ясували, що ключовим процесом, який відповідає за появу та підтримку атмосфери Місяця, є випаровування, спричинене ударами метеоритів.