Падіння рівня кисню і зникнення холодного проміжного шару призведе до катастрофічних змін в чорноморській екосистемі. Про це було оголошено на круглому столі «Комплексні дослідження сучасного стану екосистем Чорного та Азовського морів в умовах кліматичних змін та антропогенної дії», що пройшов в Інституті біології південних морів ім. А.О. Ковалевського (ІнБЮМ).
Про це повідомляє Telegram-канал «Крымский ветер».
За останніми оцінками експертів, загальна кількість сірководню, розчиненого в чорноморських водах, перевищує 3 млрд т і займає 90% їхнього обсягу, а це означає, що вся біосфера моря сконцентрована лише у 10% його поверхневого шару.
За даними спільних досліджень ІнБПМ, Морського гідрофізичного інституту та Інституту природно-технічних систем, починаючи з 2019 року холодний проміжний шар повністю зник і розчинився в навколишніх водах при температурі близько 9 °С. Водночас, зазначають вчені, відбувається підвищення солоності поверхневих вод і, як результат, зниження рівня кисню.
«Наші розрахунки показують, що у найближчі 25 років нижня межа кисневої зони у центральних районах моря підніметься ще на 10 м нагору. Це, як показало математичне моделювання (МГІ-ІнБЮМ), може призвести до серйозних порушень трофічних зв’язків у пелагіалі з наступними каскадними змінами всієї екосистеми Чорного моря», – повідомив під час круглого столу провідний науковий співробітник відділу функціонування морських екосистем, кандидат біологічних наук Віктор Мельников.