Команда астрономів з Аризонського університету провела нові дослідження навколо однієї з найяскравіших і найвідоміших зірок на нічному небі Веги, в ході якого вивчали диск уламків діаметром близько 100 мільярдів миль, що оточує цю знакову зірку.
Використовуючи космічні телескопи «Габбл» і «Джеймс Вебб», вчені виявили ідеальне коло без будь-яких порушень структури, що свідчить про відсутність планет, тому для астрономів це стало великою загадкою.
Як відомо, Вега розташована всього за 25 світлових років від Сонячної системи, її вік становить 455 мільйонів років — це десята частина віку Сонця, проте Вега світить в 40 разів яскравіше, а її ідеально круглий диск робить Вегу унікальною — і водночас заплутаною для вчених.
«Диск Веги гладкий, надзвичайно гладкий. Це загадкова система, адже вона відрізняється від інших навколозоряних дисків, які ми вивчали», — розповів дослідник з Аризонського університету Андраш Гашпар.
Повідомляється, що навколозоряні диски зустрічаються лише навколо молодих зірок і є скупченням пилу та уламків, що згодом можуть утворити планети.
Вега неодноразово була об’єктом різноманітних досліджень, так у 1850 році вона стала першою зіркою, окрім Сонця, яку вдалося сфотографувати, а 22 роки потому її обрали для першого спектрографічного зображення.
Варто наголосити, що у 2021 році дослідники опублікували докази існування «гарячого Нептуна» — екзопланети навколо Веги після 10-річного дослідження, але нове дослідження за допомогою телескопа «Вебб» спростовує цю гіпотезу.