У Венесуелі розтанув останній з гігантських льодовиків

11.06.2024   13:30    1373

Венесуела є першою постльодовиковою державою в Андах, оскільки її останній значний шматок льоду зараз вважається занадто малим, щоб текти під власною вагою.

Венесуельський льодовик Гумбольдта повністю зник, що означає значну зміну навколишнього середовища, оскільки це був останній льодовик у країні, історично вкритий такими льодовими утвореннями. Супутникові зображення з 2015 по 2024 рік документують це зменшення, демонструючи зменшення площі льодовика з приблизно 0,1 квадратного кілометра до майже повної відсутності. Ця втрата відображає ширшу схему відступу тропічних льодовиків у всьому світі, що посилюється підвищенням глобальної температури.

Загибель льодовика

Льодовик Гумбольдта у Венесуелі загинув. Ця втрата є останнім ударом для тропічних льодовиків нашої планети, які скорочуються, і вони зменшуються та зникають у міру підвищення температури.

Ця пара зображень показує зміну площі льоду на льодовику між 2015 (верхня) і 2024 (нижня). Зображення були отримані за допомогою OLI (Operational Land Imager) на Landsat 8 і OLI-2 на Landsat 9 відповідно. Обидва зображення показують регіон наприкінці сухого сезону, щоб мінімізувати вплив сезонного снігового покриву на появу залишків льоду.

Останні новини:  Революція в енергетиці: вчені перетворили воду на паливо для електромобілів

Льодовик Гумбольдта вже давно розташований високо в Сьєрра-Невада-де-Меріда, хребті в північній частині гір Анд Південної Америки. У 2015 році вчені підрахували, що цей льодовик охоплював приблизно 0,1 квадратного кілометра (25 акрів). До 2024 року площа льоду скоротилася й охопила приблизно одну десяту. Хоча не існує загальноприйнятого критерію розміру льодовика, вчені загалом сходяться на думці, що льодове поле такого розміру є застійним, тобто воно занадто мале, щоб текти вниз під тиском власної ваги. За цим визначенням Венесуела тепер вільна від льодовиків.

Останні новини:  На дні Тихого океану помітили дивну морську істоту

Довголіття і занепад Гумбольдта

Гумбольдт був останнім льодовиком Венесуели з 2009 року після втрати інших льодовиків на сусідніх вершинах. Незважаючи на близькість до екватора, льодовик протримався так довго частково через свою висоту. Льодовики в тропіках — регіоні Землі, що простягається на екватор між широтами близько 30° пн.ш. і 30°пд.ш., — існують завдяки холодному сніжному клімату на високих висотах.
Льодовик Гумбольдта тримався за схил і сідловину біля підніжжя Піко-Гумбольдта, який трохи соромиться Піко-Болівар, найвищої вершини країни. Топографія також могла зіграти роль у його відносній довговічності. Оточений надзвичайно крутими схилами, лід Гумбольдта знаходився на дещо пологішому схилі, де сніг міг накопичуватися та ущільнюватися в льодовиковий лід під час минулих холодних умов.

Останні новини:  В ОАЕ знайшли руїни стародавнього загубленого міста

Більш широкий вплив на тропічні льодовики

Але висоти над рівнем моря та рельєфу недостатньо, щоб підтримувати льодовик нескінченно довго. Дані супутникових і аерофотознімків, наземних спостережень та історичних джерел свідчать про те, що льодовик Гумбольдта вже давно занепав. У 1910 році він охоплював 3 квадратних кілометри, а зараз займає близько 0,01 квадратного кілометра, що робить Венесуелу першою постльодовиковою державою в Андах.

Льодовики в інших тропіках демонструють подібну реакцію на потепління. Наприклад, льодовики Кіліманджаро в Танзанії та Пунчак-Джая в Індонезії перетворилися на застійні крижані поля. Супутники залишаються важливим інструментом для вчених, які картографують ці зміни та вивчають реакцію ландшафту та екосистем.