Starcloud залучила ще 250 млн доларів на створення орбітальних дата-центрів і підняла оцінку компанії приблизно до 2,3 млрд доларів. Стартап хоче виконувати AI-inference безпосередньо в космосі, використовуючи майже безперервний доступ до сонячної енергії, але зіткнувся з іншим дефіцитним ресурсом — ракетами.

Новий капітал доповнює попередній раунд і має піти на розширення виробництва та розробку Starcloud-3 — більшого космічного апарата, орієнтованого на серйозні обчислювальні навантаження.
Starcloud уже подала до Федеральної комісії зі зв’язку США заявку на систему, яка в перспективі може складатися з десятків тисяч апаратів.
Такий масштаб потребує регулярних і відносно дешевих запусків. Саме тут бізнес-модель стикається з проблемою.
Falcon 9 залишається наймасовішою американською ракетою, але SpaceX планує поступово перейти до Starship. Новий носій значно потужніший, однак поки не працює в режимі стабільних серійних комерційних запусків.
Інші важкі ракети також не створюють достатнього резерву. New Glenn і Vulcan літають рідше, а нові системи інших компаній ще не мають потрібної частоти стартів.
Через це Starcloud хоче заздалегідь бронювати пускові можливості й готова витрачати значну частину капіталу саме на забезпечення майбутніх запусків.
Ідея орбітального дата-центру базується на кількох перевагах космосу. Сонячна енергія там доступна довше, ніж на земній поверхні, а відведення тепла можна проєктувати без традиційних водяних систем охолодження.
Водночас серверне обладнання повинно витримувати радіацію, перепади температур, вібрації під час запуску та працювати без звичного технічного обслуговування.
Найважливішим фактором залишається економіка запуску. Якщо доставка обладнання на орбіту залишається дорогою або дефіцитною, навіть дешевша енергія не гарантує вигідного AI-обчислення.
Тому для Starcloud доступ до ракет стає таким самим стратегічним ресурсом, як GPU або електроенергія для наземного дата-центру.
Джерело: TechCrunch

1423