Канадський посадовець погрожує відключити Сполученим Штатам електрику і нафту

15.12.2024   06:45    1299

 

Друга каденція Трампа стає для Канади таким самим випробуванням, як і перша.

Канада може відповісти на погрози новообраного президента Дональда Трампа підвищити мита, перекривши енергетичні потоки до Сполучених Штатів, попередив прем’єр-міністр Онтаріо, найбільшої провінції Канади, Даг Форд. Про це пише CNN.

«Ми дійдемо до того, що перекриємо їхню енергію аж до Мічигану, до штату Нью-Йорк і навіть до Вісконсину», – заявив він.

Форд попередив, що Канада повинна використати «кожен інструмент з нашого арсеналу», якщо Трамп виконає свою погрозу запровадити 25% мита на канадський імпорт у перший же день свого перебування на посаді.

З огляду на те, що Онтаріо не є великим виробником сирої нафти, погроза Форда, ймовірно, стосується саме електроенергії, яку США імпортують з Канади.

«Канадці постраждають, але я можу запевнити вас в одному: американці також відчують біль, як це не прикро», – сказав Форд.

Запропоновані Трампом мита можуть занурити канадську економіку в болісну рецесію. Погроза Форда свідчить про те, що Канада може вдатися до силової відповіді, яка може тимчасово перекрити доступ до електроенергії та палива для деяких американців.

Повномасштабна торговельна війна між Сполученими Штатами та Канадою може завдати шкоди економікам обох країн, зашкодивши споживачам та бізнесу по обидва боки кордону.

Останні новини:  Для боротьби з бандами на Гаїті прибули поліцейські з інших країн

Разом із тим, будь-які заходи у відповідь з боку Канади, в тому числі з боку провінцій, повинні бути схвалені федеральним урядом в Оттаві.

Сполучені Штати імпортують гідроенергію з Онтаріо, Квебеку та Британської Колумбії. Канада є провідним джерелом імпортованої електроенергії в США, хоча вона становить відносно невелику частку загального споживання.

Торік, за офіційними даними, Сполучені Штати імпортували 38,9 мільйона мегават-годин електроенергії. Переважна більшість з них – 33,2 мільйона мегават-годин – з Канади.

Хоча це становить менше 1% річного споживання електроенергії в США, Сполучені Штати і Канада, тим не менш,  давно покладаються одна на одну, у балансуванні систем та задоволенні попиту на електроенергію в періоди пікового попиту або слабкої пропозиції.




Канада імпортує американську електроенергію, коли виробництво гідроенергії є низьким, наприклад, під час посухи.

Торік  Сполучені Штати купили у Канади електроенергії приблизно на $3,2 млрд, що майже на 30% менше, ніж у 2022 році.

«Лінії електропередач, що з’єднують Сполучені Штати і Канаду, є частиною складної і дуже взаємопов’язаної енергосистеми, що охоплює Нову Англію і Тихоокеанський північний захід», – кажуть фахівці.

Тож раптова зміна цього тісного взаємозв’язку може спричинити головний біль для американських штатів уздовж кордону з Канадою, які покладаються на імпорт електроенергії.

Останні новини:  Найбільший у світі острів, який вкритий кригою, нарешті матиме новий аеропорт

Однак ці проблеми, швидше за все, будуть лише тимчасовими з огляду на значні ресурси електроенергії в Сполучених Штатах і можливість перенаправляти її в регіони, які її потребують.

Навіть у разі тривалого відключення електроенергії США мають можливість додати більше генеруючих потужностей за відносно короткий проміжок часу.

Водночас, Канада може використати важелі впливу на Америку в тих галузях, які американським урядовцям буде важче компенсувати, зокрема у алюмінієвій та нікелевій галузях.

Канада також є провідним джерелом американської нафти.

Минулого року США імпортували 1,4 мільйона барелів канадської нафти на день, що становило більше половини від загального обсягу імпорту нафти в 2,4 мільйона барелів.

Деякі нафтопереробні заводи на Середньому Заході і в районі Великих озер покладаються на канадську нафту для виробництва бензину, дизельного палива і авіаційного керосину. Втрата канадської нафти може призвести до зростання цін, принаймні тимчасового, а також дефіциту палива на деяких заправках.

Проте аналітики скептично ставляться до того, що Канада використає цей важель у торговельній війні, оскільки її економіка дуже сильно залежить від видобутку нафти і від того, чи купують цю нафту Сполучені Штати.

Блокування потоку нафти до свого найбільшого покупця, на думку експертів, означатиме  постріл в ногу власній економіці.

Водночас, відкриття Trans Mountain Pipeline –  нафтопроводу з Альберти до Тихого океану залишає відкритою можливість того, що Канада з часом може почати продавати значні обсяги нафти до Японії, Південної Кореї, Китаю та інших азійських країн.

Останні новини:  Посла Угорщини не запросили на передачу повноважень у ЄС: реакція Сійярто

Наразі не зрозуміло, наскільки сильно постраждають Сполучені Штати від втрати канадської нафти.

Видобуток нафти в США за останні два десятиліття стрімко зріс завдяки сланцевій революції. Внутрішній видобуток нафти настільки високий, що Сполучені Штати зараз є провідним експортером нафти.

Аналітики вважають, що частина нафти, яка сьогодні відправляється за кордон, у разі втрати канадських барелів, може залишитися в Сполучених Штатах.

Хоча прем’єр-міністр Онтаріо висунув ідею припинити експорт електроенергії до Америки, далеко не ясно, чи захочуть великі нафтовидобувні провінції зробити те ж саме, коли йтиметься про життєво важливий ресурс – нафту.

Даніель Сміт, прем’єр-міністерка Альберти, у свою чергу, чітко дала зрозуміти, що не підтримує такий  крок, заявивши, що віддає перевагу дипломатичному підходу.

«За жодних обставин Альберта не погодиться припинити експорт нафти і газу», – сказала Сміт.

Жити поруч із надпотужними й амбітними Сполученими Штатами Америки очевидно доволі непросто навіть для такої миролюбної і розважливої країни, якою є Канада. Країна вже переживала суперечки між президентом США  і прем’єром Канади Джастіном Трюдо стосовно торговельних мит під час першої каденції Трампа.


arguments.kyiv.ua