Археологи реконструювали метод полювання давніх людей Північної Америки на мегафауну — мамонтів, шаблезубих тигрів і бізонів. Їм вдалося експериментально підтвердити, що ефективною зброєю для полювання на цих тварин були кам’яні наконечники списів, які належали культурі мисливців-збирачів Кловіс. Представники цієї культури населяли територію Америки 13-12 тисяч років тому. Результати дослідження опублікували в журналі PLOS ONE.
Якою була зброя давніх людей Америки?
Американські археологи дослідили кам’яні наконечники списів Кловіс, які часто знаходять в Америці в місцях розповсюдження мегафауни. Це допомогло їм реконструювати те, який вигляд мав мати увесь спис: з наконечником, закріпленим між дерев’яним руків’ям та руків’ям з кістки та довжиною до трьох метрів. Як вважають науковці, така будова допомагала давнім людям зберегти цінний наконечник списа в разі, якщо спис натикався на те, що не міг проламати, наприклад, кістку.
Далі за допомогою репліки, або копії цього списа вони провели експеримент, щоб визначити, як найефективніше використовувати його для завдавання великим тваринам смертельних ран. За їхніми розрахунками, давні люди мали встромляти спис руків’ям у землю під кутом, а тоді чекали, поки тварина сама на нього наколеться, як на піку. Як вважають дослідники, така техніка полювання могла завдати більш серйозних ушкоджень, ніж просте метання списа.
Як зауважують археологи, такого висновку їм вдалося дійти, розглядаючи списи того часу як суцільну зброю, а не зациклюючись лише на будові наконечника. У майбутньому вони планують створити модель мамонта, щоб реконструювати полювання на великого ссавця за допомогою таких списів.