Вчені з’ясовують, кому насправді будували єгипетські піраміди

28.03.2025   08:30    525


Піраміди… Відразу видаються величні усипальниці фараонів, повні золота та таємниць. Повіками ми думали, що ці монументальні споруди — привілей виключно верхівки давньоєгипетського суспільства. Ну, знаєте, царі, жерці, найбагатша знати. А що, якщо я скажу вам, що все могло бути небагато… інакше? Недавні знахідки з містечка Томбос на півночі Судану змушують серйозно переглянути ці погляди.

Трохи передісторії: Єгипет на півдні

Приблизно 3500 років тому, коли Єгипет був на піку своєї могутності, його вплив поширився далеко на південь, Нубію. Так, під контролем єгиптян опинився і Томбос. Цікаво, що на той час самі фараони вже охолонули до пірамід як до місця упокою. Але місцева знать, що перейняла єгипетські звичаї, ідею оцінила. У Томбосі знайшли залишки щонайменше п’яти пірамід, щоправда, скромних, із сирцевої цегли. І ось тут починається найцікавіше.

Коли скелети починають розповідати історії

Археолог Сара Шрейдер із Лейденського університету вже понад десять років працює у Томбосі. Її спеціалізація – остеоархеологія, тобто вивчення давніх кісток. Вона уважно досліджувала скелети, знайдені у цих пірамідах. Знаєте, на кістках залишаються крихітні сліди там, де колись кріпилися м’язи та сухожилля. За цими мітками можна судити, наскільки активне життя вела людина.

І ось який сюрприз чекав Сару та її команду ! В одних і тих же гробницях-пірамідах лежали останки людей з різним способом життя. В одних кістки буквально кричали про важку фізичну працю — розвинені м’язові кріплення, сліди навантажень. А в інших — ну, скажімо так, ознаки життя у дорозі та комфорті, без особливих фізичних зусиль.

Останні новини:  Дослідження показує, що рівень кисню в озерах Землі різко падає

«Спочатку ми не зовсім зрозуміли, що це означає», — зізнається Шрейдер. Як це? В одній гробниці — і знати, і прості роботяги?

Ламаючи стереотипи

Колега Шрейдер Стюарт Тайсон Сміт запропонував досить логічне, хоч і несподіване пояснення. Ті, хто вів малорухливий спосіб життя — це, швидше за все, і є та сама знати, еліта. А ось ті, чиї кістки зберігають сліди важкої роботи, — це звичайні люди, які не належали до вершини суспільства.




І це, чесно кажучи, йде врозріз з тим, чого навчали багатьох єгиптологів. Довгий час вважалося аксіомою: піраміда — отже, для багатих та знатних. І крапка. «Схоже, ми надто довго трималися за думку, що піраміди – це лише для багатіїв», – каже Шрейдер.

А може, таки знати любила спорт?

Звичайно, скептики відразу знайшлися. Ейдан Додсон із Брістольського університету, наприклад, припустив: а що, коли ці «активні» індивіди — теж знати, просто вони, скажімо так, підтримували себе у формі? Може, це було частиною їхнього статусу — демонструвати силу та витривалість? Звучить правдоподібно, чи не так?

Останні новини:  Астрономи назвали дату, коли до Землі наблизиться потенційно небезпечний астероїд

Однак Сара Шрейдер та її команда не поспішають погоджуватися. Вони вказують: багато інших знахідок по всьому Єгипту свідчать, що спосіб життя еліти та простих людей радикально відрізнявся. Аристократи не займалися важкою фізичною працею – для цього були інші люди. Так що версія про знати-атлетів виглядає менш імовірною.

Була й інша думка, похмуріша: може, це ритуальні жертви? Слуги, вбиті, щоб супроводжувати господаря у потойбічному світі? Але й тут не сходиться. Так, така практика існувала у цьому регіоні, але набагато раніше. На час розквіту Томбоса під єгипетським впливом, як каже Шрейдер, жодних свідчень людських жертвоприношень вже немає.

Слуги для вічності? Нова загадка

То в чому ж справа? Команда Шрейдер висуває гіпотезу: можливо, ці працьовиті люди були слугами, яких поховали поряд із їхніми панами. Навіщо? Щоб вони могли продовжувати служити їм і в потойбіччя.

Ідея цікава, але теж із нюансами. Адже єгиптяни були забити — спеціальні фігурки, які мали виконувати всю роботу за померлого в потойбіччя. Їх клали у гробниці сотнями! Навіщо тоді ховати справжніх слуг? Може, це була своєрідна «підстраховка»? Чи знак особливого статусу господаря — мовляв, мені й у потойбічному світі потрібні реальні помічники, а не просто статуетки? «Можливо безліч пояснень», — розводить руками Шрейдер. Поки що одні здогади.

Останні новини:  Розкриті технічні характеристики американських міжконтинентальних балістичних ракет Sentinel
Томбос — виняток чи правило?

І знаєте, що ще цікаво? А може, Томбос зовсім не унікальний випадок? Вольфрам Грецьки з Університетського коледжу Лондона вважає, що схожа картина могла спостерігатися і в інших місцях Стародавнього Єгипту. Він згадує, що є інші свідчення, що вказують на поховання високопосадовців поруч зі своїми слугами.

Виходить, піраміди, навіть невеликі, побудовані знаті на околицях імперії, могли бути не таким уже ексклюзивним клубом для обраних. Можливо, соціальна структура давньоєгипетського суспільства, навіть коли йшлося про вічне життя, була складніша і… людяніша, чи що? Цілком ймовірно, що заслужені слуги чи довірені особи могли удостоїтися честі бути похованими поряд зі своїми панами.

Ця знахідка в Томбосі — як камінчик, кинутий у спокійне озеро усталених уявлень. Вона породжує більше запитань, ніж відповідей. Але саме такі відкриття і рухають науку вперед, змушуючи нас знову і знову вдивлятися у минуле. Історія, як бачите, любить підкидати сюрпризи. І хто знає, які ще таємниці зберігають піски Єгипту та Нубії?


portaltele.com.ua