Варіаторні коробки передач CVT відрізняються підвищеною чутливістю до навантажень у порівнянні з механічними або класичними автоматичними коробками, і їх надійність викликає обґрунтовані сумніви. Портал ampercar.com звернувся до фахівця спеціалізованого сервісного центру, щоб дізнатися, як саме варіатор реагує на буксирування причепа чи іншого авто.
Давайте розберемо потенційні ризики для варіатора з двох сторін: коли автомобіль із CVT сам буксирує інший транспортний засіб (або причіп) і коли він стає об’єктом буксирування.
При буксируванні автомобіля з варіатором важливо враховувати, що, як і у випадку з автоматичною коробкою передач, варіатор забезпечений гідротрансформатором, що передає крутний момент, від мотора до трансмісії. Тож рекомендації для буксирування автомобілів з “автоматами” значною мірою відповідають правилам для машин з CVT.
Перед початком буксирування обов’язково заведіть двигун, переключіть селектор у нейтральне положення (N), не допускайте перевищення швидкості більше 35 км/год і обмежте відстань буксирування до 40 км. Якщо необхідно продовжити рух, дайте варіатору можливість охолонути, зупинившись щонайменше на 50 хвилин.
Запускати двигун при буксируванні – обов’язкова умова. Це необхідно, щоб підтримувати тиск у гідросистемі та забезпечити циркуляцію робочої рідини всередині трансмісії. Якщо буксирувати машину з варіатором при вимкненому моторі навіть на малі дистанції, зростає ризик спровокувати серйозну поломку.
Далі проаналізуємо ситуацію, коли сама машина з варіатором буксирує інший транспортний засіб чи важкий причіп. У внутрішньому пристрої CVT використовується сталевий ремінь або ланцюг, які захоплюють приводні вали за допомогою тертя. При надмірному навантаженні може статися пробуксовування ременя або ланцюга. В результаті варіатор може вийти з ладу, а у робочій рідині з’явиться металева стружка.
Максимум можливо на машині з CVT – буксирування невеликих легких причепів. Для точності потрібно використовувати гранично допустиму масу, прописану у паспорті.
Але від буксирування іншої машини краще відмовитись. Тому що ризик опинитися на порозі ремонту трансмісії значно зросте. Тим більше, якщо автомобіль не новий: краще уникати буксирування навіть легких причепів, зокрема, якщо пробіг перевищує 70 000 км і варіатор ще не проходив обслуговування чи заміну робочої рідини.