Вчені визначили інгредієнти, які майя використовували для створення вапняних розчинів і ліпнини, які дійшли до наших днів прекрасно збереженими, пише Успіх in UA.
Дослідники з Гранадського університету розкрили секрет древніх будівельників майя, які використовували вапняні розчини і ліпні прикраси надзвичайної міцності. До складу «оздоблювальних матеріалів» додавали екстракти рослин.
Вчені проаналізували матеріали, використані при будівництві на території стародавнього городища майя Копан, розташованого на території сучасного Гондурасу недалеко від кордону з Гватемалою. Індіанці майя забудовували це поселення між IV і IX століттями на вузькій смужці землі, яка відділяє Карибський басейн від Тихого океану, повідомляє cikavosti.
Археологи вивчили матеріали обробки за допомогою рентгенівських апаратів, електронної мікроскопії з високою роздільною здатністю і методів хімічного аналізу. Дослідження показало, що в складі матеріалу використовувалися органічні компоненти (нагадують вуглеводи) і цемент з кристалів кальциту, що нагадує за структурою раковини двостулкових молюсків.
Дослідники спробували відтворити древній матеріал з використанням багатого полісахаридами екстракти кори місцевих дерев — Havardia albicans і Bursera simaruba.
Попередні дослідження відзначали, що ці компоненти використовувалися місцевими будівельниками. Аналіз показав, що органічна добавка значно підвищує пластичність розчину. При цьому готовий матеріал має високу міцність, стійкий до руйнувань і хімічних впливів.
Хімічний склад і структура виготовленого матеріалу відповідала зразкам, зібраним на місці археологічних розкопок. Стародавні будівельники могли випадково додати рослинні компоненти і помітити, що вони змінюють властивості матеріалу.
Це відкриття має значення не тільки для історії, але і для розробки нових біоматеріалів з поліпшеними властивостями, додають автори роботи.