Вчені з’ясували, як жили останні неандертальці на Землі

22.08.2024   17:30    53

Сорок тисяч років тому в Європі ми були не єдиним видом людей, пише Успіх in UA.

З нами співіснували ще принаймні два види. Про один із них нам відомо трохи більше – це неандертальці. Кремезні, з важкими бровами, вони були схожі на нас і населяли багато кутків Європи протягом понад 300 тисяч років.

Неандертальці були дуже витривалими. Вони населяли Землю майже на 200 тисяч років раніше за сучасних людей (Homo sapiens). Але останні свідоцтва їхнього існування мають вік приблизно 28 тисяч років. Це дозволяє нам з’ясувати, коли вони остаточно зникли.

Як свідчать скам’янілості, одним з останніх місць населення неандертальців був Гібралтар. Знахідки, виявлені на півдні Піренейського півострова, проливають світло на те, як жили останні неандертальці на Землі, повідомляє bbc.com.

Нові дані також свідчать про те, що вони були більш схожими на нас, ніж ми уявляли раніше.

Останні новини:  Винороб виявив у погребі кістки гігантів часів Льодовикового періоду

Насамперед інтерес представляють чотири великі печери. Три з них практично не досліджені. Але в четвертій, печері Горама, вже багато років ведуться активні розкопки.

“Вони не просто виживали тут”, – розповідає про мешканців печери директор археологічного музею Гібралтару Клайв Фінлейсон.

“Це було у певному сенсі неандертальське місто, – вважає дослідник. – Тут була найбільша концентрація неандертальців, ніж будь-де в Європі”.

“Утім, нам невідомо точно, чи йдеться про десятки людей або кілька сімей – генетичні дані показують, що неандертальці жили невеликими субпопуляціями”.

Вчені з'ясували, як жили останні неандертальці на Землі

Те, що вони жили на території Гібралтару, стало відомо ще у 1848 році, коли дослідники виявили череп дорослої жінки. З того часу археологи знайшли кістки ще сімох неандертальців, а також численні побутові артефакти, як-от інструменти, залишки тварин та мушлі.




Знахідки датують залежно від того, де їх було знайдено. Порода в печері Горама має багатометрові шари осаду. Кожен шар відповідає певному моменту геологічного часу.

Останні новини:  Японія запустила в космос перший у світі дерев'яний супутник LignoSat

Викопні рештки, виявлені в цих шарах, дозволяють припустити, що неандертальці населяли гібралтарську печеру протягом більш ніж 100 тисяч років.

Як показують дані одного з шарів печери, неандертальці залишалися в цьому регіоні найдовше – до 24-33 тисяч років тому. А печера Горама в Гібралтарі є останнім відомим місцем у світі, населеним неандертальцями.

Останні новини:  Скам'янілості динозаврів, що найбільше збереглися у світі, були врятовані дощем, - дослідження

Вочевидь, вони населяли й навколишні прибережні райони, але за останні 30 тисяч років вода помітно піднялася, сховавши під морськими хвилями інші скам’янілі свідчення.

“Нам пощастило, що через круті скелі викопні рештки в Гібралтарі збереглися”, – наголошує Клайв.

Клайв, його дружина Джеральдін та їхній син Стюарт ведуть розкопки в цих печерах вже протягом багатьох років. Усі троє – вчені.

Передня частина печери відносно відкрита. Сюди досягають сонячні промені і звідси відкривається вид на океан. Задня частина – темніша і поділяється на кілька кімнат.

В печерах прохолодно під час літньої спеки і тепло в холодні місяці – ідеальне місце для відпочинку та захисту від небезпечних хижаків.