Китайські планетологи вперше виявили, що на поверхні Місяця є графен — двовимірний матеріал з атомів вуглецю. На Землі його синтезують у лабораторіях, адже завдяки своїм механічним і електронним властивостям графен знаходить безліч застосувань в електроніці, будівництві й енергетичних системах. На Місяці ж, вважають відкривачі, графен утворився внаслідок стародавніх вивержень вулканів. Поки точно графенові запаси на Місяці оцінити не вдалося, але імовірно, що його буде достатньо, аби використовувати його у будівництві баз для астронавтів. Такі висновки науковці опублікували в журналі National Science Review.
Як виявили матеріал?
Відкриття вдалося зробити завдяки аналізу зразків ґрунту з Місяця, які доставила місія «Чан’е-5» у 2020 році. Спектроскопія зразка розміром всього 2,9 на 1,6 міліметра виявила залізовмісні сполуки вуглецю, що пов’язані із процесом утворення графену. Подальший аналіз підтвердив, що вуглець у зразку являє собою графенові пластівці, складені у 2-7 шарів. Причому утворилися вони не як відшарування від графіту — іншого вуглецевого мінералу — а власне синтезувалися за участі високих температур. На думку науковців, підхожі умови міг створити вулканізм, який тривав у перші роки існування Місяця.
Серед інших механізмів появи графену на Місяці планетологи також розглянули вплив сонячного вітру, що взаємодіє із залізовмісними речовинами на супутнику, а також удари метеоритів, які могли локально створювати області високого тиску й температури. У будь-якому разі відкриття вказує на новий ресурс, який можна використовувати на Місяці, що дозволить майбутнім астронавтам менше покладатися на доставку з Землі.