Плазму для ядерного синтезу запропонували нагрівати, як їжу в мікрохвильовці

14.08.2024   13:30    56

Вчені з Принстонської лабораторії фізики плазми, компанії Tokamak Energy і Університету Кюсю в Японії запропонували проєкт компактної сферичної пілотної установки термоядерного синтезу, яка нагріває плазму, використовуючи тільки мікрохвилі. Відмова від традиційних способів підтримання температури спростить проєктування і знизить вартість компактних установок для ядерного синтезу.

Зазвичай сферичні токамаки використовують для нагрівання плазми масивну котушку з мідного дроту – соленоїд, розташований біля центру установки. Новий підхід виключає омічний нагрів і підходить для компактних установок, у яких немає місця для великих магнітних котушок.

Останні новини:  Скам'янілості динозаврів, що найбільше збереглися у світі, були врятовані дощем, - дослідження

Якщо нам не доведеться включати омічну нагрівальну спіраль, ми зможемо спроєктувати машину, яку буде простіше і дешевше побудувати, – говорить Масаюкі Оно, головний науковий співробітник Принстонської лабораторії фізики плазми

Мікрохвилі генеруватимуть гіротрони, розташовані зовні токамака і спрямовані в бік його центру. Принцип нагадує роботу мікрохвильових печей. Коли гіротрони випускають хвилі заданої частоти в плазму, вони і запускають струм, і нагрівають матеріал.

У своїй роботі дослідники змоделювали різні режими роботи, варіанти розташування гіротронів і напрямки випромінювання, щоб показати, що енергії мікрохвиль вистачить, щоб нагрівати й утримувати температуру плазми в токамаку.

Останні новини:  Вчені знайшли скам’янілість жахливого птаха, який жив 12 млн років тому

Моделювання нагріву – частина проєкту, вдосконаленого сферичного токамака STAR. Володимир Шевченко, співавтор статті та старший технічний консультант Tokamak Energy, сказав, що наприкінці наступного року планує провести експерименти в термоядерному реакторі компанії ST40, щоб перевірити результати моделювання та підтвердити можливість такого нагріву плазми.

Інші системи нагріву мають дуже, дуже серйозні проблеми. Я бачу в запропонованому варіанті майбутнє систем нагріву токамаків, – говорить Володимир Шевченко, старший технічний консультант Tokamak Energy