Невеликий камінь, який був винесений з Стоунхенджа чоловіком, який проводив реконструкцію, допоміг вченим заглянути в минуле стародавнього пам’ятника, пише Успіх in UA.
Зокрема, їм вдалося датувати деякі камені.
У 1958 році Роберт Філліпс, який очолював компанію, що допомагала проводити реконструкцію Стоунхенджа, забрав собі невеликий циліндричний камінь, який вирізали з одного із стовпів пам’ятника – Stone 58. Пізніше Філліпс переїхав до США і забрав камінь з собою, повідомляє zn.ua.
Оскільки Стоунхендж знаходиться під охороною, вчені не можуть брати і вивчати окремі його фрагменти. Але камінь, узятий Філліпсом, був повернутий в 2018 році, і дав дослідникам можливість провести геохімічний аналіз.
Вони з’ясували, що високі стоячі камені Стоунхенджа, або сарсени, були сформовані з порід, що утворилися ще за часів динозаврів. Інші включення в породі датуються періодом 1,6 мільярда років тому.
«Ми провели комп’ютерну томографію породи, обробили її рентгенівськими променями, вивчили її під різними мікроскопами і проаналізували її седіментологію і хімічний склад. За винятком аналізу тонких зрізів і декількох хімічних методів, всі методи, які ми використовували в дослідженні, були новими як для Стоунхенджа, так і для вивчення серсенових каменів у Великій Британії», – заявив провідний автор дослідження Девід Неш.
Коли вчені вивчили зразки сарсену під мікроскопом, вони з’ясували, що він на 99,7% складається з кварцу. Кварцовий «цемент» складався з дрібних і середніх зерен кварцу і утворював «взаємопов’язану мозаїку кристалів». Це робило камінь міцнішим і, можливо, саме тому древні будівельники вибрали саме його.
Піщані відкладення, в яких сформувалися камені, датували періодом 66-23 мільйона років тому. Це означає, що сарсени не можуть бути старшими за цей віку. Але подальші дослідження показали, що деякі відкладення в сарсенах були набагато давнішими.
Деякі зерна, швидше за все, були вивітрені з гірських порід, які відносяться до мезозойської ери (252-60 мільйонів років тому). Можливо, по ним ходили динозаври. Більш того, деякі піщинки утворилися 1-1,6 мільярда років тому.
Незважаючи на те, що нове дослідження проливає світло на деякі питання, пов’язані зі Стоунхенджем, інші залишаються відкритими. Серед них – місцезнаходження ще двох зразків, які також були вирізані зі Stone 58 і зникли з архівних записів. Частина одного з таких кам’яній була знайдена в музейній колекції в 2019 році.