Вчені виявили складну структуру, створену неандертальцями, якій 60 000 років

05.12.2024   09:30    842


Неандертальці добували смолу за допомогою передових методів, як показує 60 000-річна яма в печері Авангард, Гібралтар, що відображає їх когнітивний рівень. Протягом історії навіть найпримітивніші культури використовували клеї, смоли та смоли, отримані з рослин, як для механічних, так і для медичних цілей. Неандертальці не були винятком.

Вони часто використовували березову смолу як клей для склеювання каменних інструментів і як жувальний засіб, потенційно в медичних цілях. Однак спосіб, за допомогою якого вони виготовили цю смолу, досі залишається загадкою.

У теоретичних роботах виділено два способи одержання пеку: простий, малопродуктивний, шляхом спалювання берести на відкритому повітрі, і більш складний, що вимагає безкисневого нагріву березової стружки. Тобто використовували закопані шматки дерева, нагріті вогнем, щоб вони виділяли смолу, але не могли горіти, оскільки були ізольовані від кисню. Те, чи використовували вони той, чи інший метод, має велике значення для оцінки їхніх когнітивних здібностей. Більш складний метод вимагає значного рівня організації та практики.

Останні новини:  Знайдено найбільший із відомих мезозаврів

Печери, які є відображенням минулого

Наукове дослідження за участю Університету Севільї вперше описало структуру, сумісну з теоретичними дослідженнями безкисневого нагрівання. Структура виглядає як проста яма, і ця простота може бути причиною того, що ця структура не була ідентифікована. Лише завдяки численним аналізам і співпраці міждисциплінарної групи вдалося продемонструвати його використання як безкисневої нагрівальної камери.

Карта плану печери Авангард і зображення, що показують розкопані профілі секцій і секцію котловану

Відкриття було зроблено в печері Авангард (Гібралтар, Велика Британія), що є частиною «Комплексу печер Горхема», який з 2016 року визнано об’єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Цей комплекс ще раз довів свою здатність зберігати автентичні знімки минулої діяльності людини завдяки швидкому просуванню дюни, яка запечатала його залишки.




Щоб дійти висновку, що цю структуру могли створити лише неандертальці близько 60 000 років тому, разом працював 31 дослідник із більш ніж 5 країн, фахівці в 15 різних дисциплінах. До її галузей знань належать палеобонатика, археологія, іхнологія, геохімія та мінералогія.

Останні новини:  Вчені знайшли квантовий сюрприз у звичайному світлі

«Вони не були тваринами народної уяви»

Фернандо Муньїс, викладач кафедри кристалографії, мінералогії та сільськогосподарської хімії Севільського університету, пояснює, що «наші вимерлі двоюрідні брати не були жорстокими людьми народної уяви». Було доведено, що цей вид людини має когнітивні здібності, що відображено в дослідженнях, які демонструють майстерність промислових процесів виготовлення смоли як клею для прикріплення кам’яних вістр до рукояток списів.

З іншого боку, керівник розкопок Клайв Фінлейсон пояснює: «Неандертальцям довелося пройти низку розумових процесів, вибираючи, які рослини вибрати, і з’ясовуючи, як добувати смолу, не спалюючи їх». Щоб продемонструвати, що структура, створена неандертальцями, є життєздатною, були розроблені методики та навіть завершено експериментальне археологічне дослідження.

Геохімічні дані та дані про викопний пилок свідчать про те, що смолу одержували з троянди колючої (cistus ladanifer), а не з берези, більш рідкісного дерева в середземноморських широтах того часу.

Відомо, що до 20-го століття олію лабдануму отримували з кам’яної троянди для використання як парфуми, сироп від кашлю та як антисептик методом, дуже схожим на описаний у цьому дослідженні.

Останні новини:  Кардіологи “перепрограмували” клітини для подальшої регенерації

Цей проект, очолюваний Музеєм Гібралтару, Університетом Мурсії та Андалузьким інститутом наук про Землю (CSIC) за участю Університету Севільї, створює прецедент у розумінні технологічних та організаційних можливостей неандертальців, а також відкриваючи нові можливості для виявлення та аналізу подібних структур на інших сайтах.

Ознаки первісного мистецтва

У 2012 році команда Фінлейсона знайшла на шматку вапняку дивний знак, схожий на хештег, який деякі експерти інтерпретували як знак примітивного мистецтва. Вони збирали пір’я, але тільки чорне, з найрізноманітніших птахів, можливо, для естетичних чи церемоніальних цілей.

«Вони використовували лікарські рослини, ховали своїх померлих, виготовляли прикраси та спеціалізовані інструменти, а також охру та інші пігменти, можливо, для фарбування своїх облич чи тіл. Анатомія їх трахеї свідчить про те, що вони могли говорити і, ймовірно, мали високі хрипкі голоси», — каже Муньїс.


portaltele.com.ua