Рання історія народів, які поширили індоєвропейські мови, досі залишається складною загадкою, але нове генетичне дослідження проливає світло на витоки та міграції цих спільнот.
Рожевим показана ямна культура, прямі предки греків (крім мінойців) і вірмен. Фіолетовим показана культура шнурової кераміки, предки германців. Зеленим позначена культура дзвоноподібних кубків, предки кельтів, італійців, іберійців та інших західноєвропейців негерманського походження. Помаранчевим показані місця знахідок мінойської кераміки, жовтим – аккадська держава / © Prеhistoires Mediterraneennes
Група дослідників під керівництвом Еске Віллерслева вивчила 314 стародавніх геномів людей, які жили в Середземномор’ї та прилеглих регіонах у 3200-100 роках до нашої ери. Аналіз підтвердив і уточнив гіпотези про походження індоєвропейських народів. Було встановлено, що вони походять із двох хвиль міграцій з євразійських степів: носії культури дзвоноподібних кубків (2800–1900 рр. до н.е.) стали предками західноєвропейців, таких як кельти та італійці, тоді як носії ямної культури (3300–2600 рр. до н.е.) спричинили появу греків і вірмен.
Дослідження показало, що стародавні греки й вірмени генетично близькі, підтверджуючи раніше заперечувану ідею датського лінгвіста Хольгера Педерсена про спорідненість цих народів. Вірмени, за припущенням, пов’язані з тріалетською культурою Закавказзя і зберегли стабільність у регіоні з кінця III тисячоліття до н.е., тоді як міграція греків у сучасну Грецію завершилася пізніше – близько 1800–1700 років до н.е.
Крім того, дані генетиків спростували італо-германську гіпотезу, згідно з якою римляни та германці мали спільних предків. Натомість дослідження підтвердило італо-кельтську гіпотезу, вказуючи на те, що предки германців належали до культури шнурової кераміки, яка домінувала у Скандинавії та Центральній Європі.
Ці відкриття суттєво змінюють розуміння ранньої історії індоєвропейців, підкреслюючи складність їхніх міграцій та культурної еволюції.
- Дослідники вважають, що Homo Sapiens колонізував Європу з третьої спроби – Італійські молекулярні антропологи на основі аналізу генетичних і археологічних знахідок розробили нову теорію колонізації Євразії видом Homo Sapiens. Запропонована модель описує три хвилі розселення по материку, які виходять з єдиного історичного центру.
- Заселення Землі людством почалося з Єгипту, а не Ефіопії – Порівняння геномів кількох сотень африканців показало, що перші сучасні люди проникли на Близький Схід і розселилися по всій території Євразії і Нового Світу, рухаючись через Єгипет, а не Ефіопію і Аравійський півострів, як вважалося раніше.