Українські дрони знизили нафтопереробку у РФ до 12-річного мінімуму

30.12.2024   09:00    501


Скільки вже НПЗ в РФ атакували дрони, і наскільки кусючими є ці удари (ІНФОГРАФІКА)

Російські НПЗ можуть наростити нафтопереробку 2025 року на 1-5% або за найгіршим сценарієм стабілізують цей показник після вимушеного зниження цьогоріч до 12-річного мінімуму через позапланові ремонти і скорочення маржі, повідомляє Reuters із посиланням на оцінки аналітиків.

Про це пише The Moscow Times.

Загалом за підсумками цього року переробка нафти на НПЗ РФ, з урахуванням грудневої динаміки, очікується в обсязі 266,9 мільйона тонн – на 8,1 мільйона тонн нижча за показник минулого року (-3,2% у добовому порівнянні).

Зазначений рівень – найменший після 2012 року, коли НПЗ переробили 265,4 мільйона тонн сировини.

У період з 2012 року нафтоперероблення РФ стикалося зі ще більш значним річним спадом: на 15,2 мільйона тонн (-5,6%) у короновірусному 2020 році, коли НПЗ переробили 270,0 мільйонів тонн нафти.

Скорочення переробки нафти на НПЗ РФ у 2024 році відносно 2023-го найбільшою мірою забезпечили простої первинних установок на Туапсинському НПЗ (-5,5 мільйона тонн, -59,6%), НПЗ «Нижньогороднафтооргсинтез» (-3,4 мільйона тонн, -21,8%) і Новошахтинському ЗНП (-1,5 мільйона тонн, -31,4%), за оцінкою джерел.

Останні новини:  Financial Times прогнозує мир між Україною та Росією у 2025 році: які умови

Серед лідерів падіння товарне моторне паливо випускає лише НижньогородНОС, тож суттєве загальне скорочення завантаження первинних процесів не призвело до пропорційного зменшення виробництва палива.

До того ж 2024 року низка великих НПЗ, що виготовляють товарні автобензин і дизпаливо (Омський, Ачинський, Куйбишевський НПЗ, Газпромнафтохім Салават), наростили завантаження порівняно з минулим роком, компенсуючи втрати заводів, що простоювали.

РИЗИКИ ЗАЛИШАЮТЬСЯ

2024 року російські НПЗ зазнали серії атак дронів, що призвело до позапланових ремонтів устаткування в умовах технологічних санкцій Заходу, з чим заводи досить успішно впоралися, вважають учасники ринку.

FACTBOX- Аварії на російських НПЗ і нафтобазах у 2024 році.

Сумарний простій первинної переробки на НПЗ РФ за січень-грудень 2024 року досяг 41,1 мільйона тонн або 12,6% від наявних потужностей. Річний обсяг первинних потужностей, що вибувають, на 5,2 мільйона тонн (+14,4%) перевищив показник минулого року (35,9 мільйона тонн). Простій первинних потужностей зріс у грудні на 35% до попереднього плану, за розрахунком Reuters.




Юшков сказав, що витрати на вимушені ремонти обладнання компанії намагаються перекласти у вартість палива, чому перешкоджає влада, обмежуючи подорожчання рівнем інфляції.

Останні новини:  Газпром готується до зупинки постачання газу в Європу – обсяги зменшуються протягом дня

Джерела Reuters раніше повідомляли, що НПЗ РФ переживають гостру фінансову кризу через зростання вартості сировини, падіння цін на нафтопродукти і подорожчання кредитів, водночас найбільше страждають малі заводи з простою схемою переробки.

Титов зазначив, що атаки дронів вплинули на зниження нафтопереробки в РФ, але скорочення маржі заводів також принесло негатив у виробництво.

«Це видно по Туапсинському НПЗ (Роснефти), який скоротив прийом нафти за 9 місяців 2024 року на 61% (р/р) до 2,7 мільйона тонн. Так, там були атаки, але явно і маржа вплинула – (той випадок) коли сиру нафту вигідніше відвантажувати», – сказав він.

Останні новини:  У Росії ув’язнених позбавили виплат за відправку на війну в Україну

Титов зазначив, що атаки дронів вплинули на зниження нафтопереробки в РФ, але скорочення маржі заводів також принесло негатив у виробництво.

«Це видно по Туапсинському НПЗ (Роснефти), який скоротив прийом нафти за 9 місяців 2024 року на 61% (р/р) до 2,7 мільйона тонн. Так, там були атаки, але явно і маржа вплинула – (той випадок) коли сиру нафту вигідніше відвантажувати», – сказав він.

Тітов також відзначив зниження зростання попиту на нафтопродукти на світовому ринку до 1,2 мільйона барелів на добу 2024 року з 2,0 мільйонів барелів на добу 2023-го, головним чином у Китаї, хоча він вважає, що російські нафтопродукти зможуть знайти свою нішу, як це сталося після запровадження ембарго ЄС на початку 2023-го.

Фролов додав, що основні логістичні проблеми для російського пального вже розв’язано і що рівень скорочення нафтопереробки цього року не є аномальним.


inshe.tv