Атмосферні річки пов’язали з теплими зимами в середніх широтах

Сьогодні,   16:30    124
Атмосферні річки, які транспортують насичене вологою повітря із субтропіків у середні широти та полярні регіони, стали причиною температурних аномалій і впливають на загальне потепління клімату, зокрема в північно-західній Європі.
Serena R. Scholz & Juan M. Lora / Nature, 2024

Атмосферні річки — це вузькі шлейфи теплого й вологого повітря, шириною до кількох кілометрів, які переносять тепло і вологу до полюсів. Їхня тривалість обмежується днями або тижнями, проте вони мають значний вплив на клімат. У зимовий період ці явища асоціюються з температурними аномаліями до +15°C в Арктиці. За словами Серени Шольц та Жуана Лори з Єльського університету, ключові механізми таких аномалій включають низхідні потоки тепла, збільшення довгохвильової радіації і зниження короткохвильової радіації через хмарність.

Останні новини:  Інженери запропонували технологію для зарядки смартфона в кишені

Дослідження на основі реаналізу NASA MERRA-2 (1980–2022) виявило, що атмосферні річки сприяють потеплінню середніх широт. У північно-західній Європі їхній вплив оцінили як підвищення температури приблизно на 1°C. Потужність теплового переносу всередині таких річок сягає 500 мегаватів на метр, а загальний приплив тепла до середніх широт оцінюється в 50 мегаватів на метр.

Аномальна конвергенція тепла, пов’язана з атмосферними річками, також сприяє підвищенню температур у північних регіонах. Глобальний ефект їхньої діяльності виражається в потеплінні північноатлантичного регіону та індійського сектору Південного океану на 0,5°C. З посиленням глобального потепління атмосферні річки ставатимуть частішими, сильнішими та значніше впливатимуть на клімат середніх широт.

Останні новини:  Вчені створили механічний кристал з оптичною пружиною

Крім атмосферних річок, на зміни температури впливають інші фактори, як-от рекордно низьке альбедо (відбивна здатність Землі), яке в 2023 році стало найнижчим з 1940 року, спричинивши аномалію на 0,22°C. Сумарний ефект сонячного циклу та Ель-Ніньо оцінили в додаткові 0,1°C, що свідчить про складність і багатофакторність змін клімату.

  1. Зміна клімату може призвести до переповнення “небесних річок” – Дослідження прогнозують, що до кінця століття атмосферні річки стануть більш “повноводними” через зміни клімату.
  2. Атмосферні річки – головна причина повеней і вимирання екосистем – Кліматологи довели, що невидимі “атмосферні річки” є головною причиною катастрофічних повеней і вимирання екосистем.
  3. Невидимі ріки стали причиною погодних катастроф – Американські геофізики показали, що більшість екстремальних погодних явищ пов’язані з невидимими атмосферними річками — потоками водяної пари в атмосфері.
Останні новини:  Вчені знайшли практично безмежне джерело палива


cikavosti.com