Нове дослідження встановило, що змушує людей вірити в надприродне.
Учені під керівництвом Кеннета Дрінквотера з Міського університету Манчестера у Великій Британії з’ясували причини віри людей у паранормальні явища. Висновки оприлюднив журнал PLOS ONE.
Подібні дослідження вже проводилися раніше. Але більша їх частина спирається на опитувальник, відомий як Переглянута шкала віри в паранормальні явища, який не відповідає суворим вимогам статистичної вірогідності.
Перероблена редакція цього опитувальника – шкала Раша – ділить паранормальні вірування на дві категорії: традиційні – релігійні, а також чаклунство і забобони, і ті, що належать до філософії нової ери, тобто парапсихологія, ясновидіння, екстрасенсорика тощо. Озброївшись новою версією анкети, Дрінквотер і його колеги опитали 3084 людини.
Аналіз відповідей показав, що люди, схильні до традиційних паранормальних вірувань, як правило, демонстрували підвищений стрес і знижену здатність справлятися з ним. У прихильників новомодних видів надприродного така кореляція не виявлена.
Ці результати відповідають висновкам попередніх досліджень про те, що віра в паранормальне зумовлена тривогою через неможливість контролювати зовнішні чинники, а опора на забобони дає ілюзію контролю.
Нове дослідження має ознайомлювальний характер і не встановлює будь-якого причинно-наслідкового зв’язку, підкреслили його автори. Вони мають намір продовжити свої дослідження, тому що паранормальні вірування породжують такі несприятливі соціальні явища, як популяризація альтернативної медицини, антивакцинації та теорій змови.