Понад сотня астрономів та науковців підписали звернення до Федеральної комісії зв’язку США (FCC) з проханням призупинити запуск супутників Starlink та їхніх конкурентів. Причина – занепокоєння екологічними ризиками та можливими завадами для наземних обсерваторій, що досліджують далекий космос.
Про це йдеться на сайті Environment America.
Астрономи закликають зупинити запуски доти, доки не буде повністю оцінено екологічний вплив тисяч супутників на довкілля. Вони критикують FCC за рішення не включати супутники для інтернет-зв’язку в обов’язкову екологічну експертизу. За словами астронома Роберта Макміллана з Університету Аризони, навіть супутники, непомітні неозброєним оком, заважають астрономічним спостереженням, важливим для виявлення астероїдів та дослідження Всесвіту. Він наголошує, що повні наслідки від запуску десятків тисяч супутників все ще залишаються невідомими.
Наразі на навколоземній орбіті перебувають понад 9 тисяч супутників, з яких понад половина належать Starlink компанії SpaceX — близько 6500. Для порівняння, за всю історію космічних польотів на орбіту було виведено близько 19 500 супутників.
Попри очевидні переваги глобального швидкого інтернету, астрономи стурбовані його впливом на спостереження за нічним небом. Електромагнітне випромінювання від електроніки супутників порушує роботу радіотелескопів, що ускладнює дослідження найвіддаленіших куточків космосу. Крім того, космічне сміття від відпрацьованих супутників стає серйозною проблемою для низької навколоземної орбіти. Астрономи наголошують, що супутники, які виведені з експлуатації, згорають в атмосфері, забруднюючи її. За даними Федерального управління цивільної авіації США, частина фрагментів може досягти поверхні Землі, що створює небезпеку для людей.
Директор організації Public Interest Research Group Лукас Гуттерман, ініціатор відкритого листа, зазначив: «Космічна галузь розвивається так стрімко, що громадськість і регулятори не встигають реагувати на її виклики. Це питання має бути в центрі суспільної уваги, а не залишатися у вузькому колі фахівців».