Єгипет не був першим: стародавній артефакт з Азербайджану переписав історію

02.09.2024   11:30    56

Під час розкопок 2018 року, археологи виявили стародавній артефакт в Азербайджані. Нещодавнє дослідження вказує на те, що це найдавніша з усіх знайдених дошок для настільної гри «Собаки та шакали».

Дослідження стародавнього артефакту, знайденого в Азербайджані, показало, що, це, можливо, найдавніша відома дошка для давньої гри, яку зазвичай називають «Собаки та шакали» або «Гра у 58 лунок». Її знайшли у 2018 році на Апшеронському півострові, неподалік від Каспійського моря, пише Arkeonews.

 

Протягом багатьох років переважало переконання, що перші настільні ігри з’явилися в Стародавньому Єгипті. Однак нове дослідження свідчить про те, що ці ігри можуть мати коріння в Азії. Учені виявили, що ця гра також була поширена на Південному Кавказі приблизно в той самий час, що призводить до переоцінки її історичного походження.

«Собаки та шакали», названі так через голови тварин, вирізані на деяких ігрових фігурках, були популярною грою протягом століть, починаючи з бронзового і закінчуючи залізним віком. Ігрове поле з п’ятдесятьма вісьмома отворами, розташованими у певному порядку, датується третім тисячоліттям до нашої ери. Форми фішок варіювалися залежно від регіону, а макет дошки, що включав лінії, які з’єднували певні отвори, вказував на складні правила гри.

Останні новини:  Морські предки крокодилів не могли глибоко пірнати через великі носові пазухи
гра, історія, археологія, розкопки, Азербайджан, знахідка, дошка, Єгипет, дослідження, артефакт, фішка, поле, пастухи, тварини, ігри, Азія, походження, культура, собаки, шакали Fullscreen
Фото: W. Crist et al

У Єгипті найдавнішу відому дошку цього типу знайшли в гробниці Ель-Асасіфа, що датується між 2064 і 1952 роками до нашої ери. Це, разом з іншими знахідками в Месопотамії, Леванті та Анатолії, наштовхнуло археологів на гіпотезу, що гра виникла в Єгипті або Південно-Західній Азії.




Однак нещодавні знахідки на Апшеронському півострові свідчать про протилежне. Найкраще збережений зразок виявили у Ґобустанському національному заповіднику в скельному укритті, відомому як Чапмали, поблизу Каспійського моря. Дослідники пов’язують цей зразок гри із середнім бронзовим віком, що вказує на те, що люди в цьому регіоні грали в цю гру набагато раніше, ніж вважалося.

Останні новини:  Вчені NASA застосують нові революційні технології для пошуку життя на Місяці

Автори дослідження Вальтер Кріст і Рахман Абдуллаєв зазначили, що візерунок неглибоких заглиблень і вузьких каналів дуже нагадує подібні дошки, знайдені в південно-західній Азії та Єгипті.

Додаткові приклади гри виявили на таких пам’ятках, як Агашдюзю, Єні Тюркан і Дюбенді. Розташування цих дощок у таких місцях, як Чапмали, дозволяє припустити, що гра могла бути важливим аспектом повсякденного життя, особливо в зимові місяці, коли пастухи шукали притулку.

Останні новини:  Кінець світу вже стався: скандинавський міф про Велику Зиму заснований на реальній події

Цю теорію підкріплює аналіз фрагментів кераміки, знайдених у цих місцях, який вказує на те, що ці території посезонно займали громади пастухів. Поряд зі старішими артефактами середнього та пізнього бронзового віку, знахідки включають кераміку з культури Ходжали-Гадабай, що датується XIII-VII століттями до нашої ери. Періодична заселеність цих місць свідчить про те, що одні й ті ж групи людей зі схожими культурними традиціями могли повертатися на ці території протягом століть.

Отримані результати свідчать про те, що Апшеронський півострів був частиною великої культурної мережі, що зв’язувала Кавказ з цивілізаціями на півдні, зокрема з Месопотамією та Єгиптом.

Хоча дослідження припускає, що гра могла виникнути в південно-західній Азії, перш ніж набути популярності в Єгипті, дослідники застерігають, що необхідні додаткові докази, перш ніж приписувати винахід гри будь-якій конкретній культурі.