Фото: РБК Украина
Ракета Сармат
Сармат — міжконтинентальна балістична ракета, яка має нести ядерний заряд, але під час пусків — випробувальних чи навчально-бойових — ядерні боєголовки на ракетах не встановлюють.
Росія провалила випробування міжконтинентальної балістичної ракети РС-28 Сармат. На російському військовому космодромі Плесецьк 20 вересня ймовірно сталася серйозна аварія, стверджують OSINT-дослідники. Ракета, схоже, вибухнула у пусковій шахті. Про це свідчать супутникові знімки, на яких видно воронку на місці одного з пускових майданчиків космодрому.
Ракета Путіна
Сармат – міжконтинентальна балістична ракета, яка має нести ядерний заряд. У своїй промові 1 березня 2018 року Володимир Путін заявив, що Міністерство оборони РФ спільно з підприємствами ракетно-космічної галузі розпочало активну фазу випробувань Сармату. Під час його виступу на задньому плані показали звані кидкові випробування ракети.
Під час таких випробувань макет ракети вистрілюють із шахти. Справжні ракети після такого пострілу на певній висоті повітря запускають двигуни і починають політ до мети. Під час кидкових випробувань макет ракети також може включати двигуни, але його політ триває недовго — він опускається на землю парашутах.
Путін обіцяв, що Сармат не зупинити жодного ППО, але поки що ракета не може злетіти.
Сирий проект
20 квітня 2022 року відбулося, як кажуть, перше та єдине успішне випробування ракети Сармат. Всього Роскосмос розраховував провести шість успішних випробувань, а прозвітував лише про одне.
Однією з причин розробки нової ракети експерти називають відмову українських розробників із компанії «Південмаш» обслуговувати ракети Р-36М «Воєвода», які стояли на озброєнні стратегічних ядерних сил Росії.
“Брак досвідченого персоналу, поганий менеджмент, брак сучасного обладнання. Через санкції не все можна ввезти необхідного обсягу та якості. На заводах зазвичай допрацьовують комплектуючі та матеріали, щоб вони відповідали вимогам, але багато підприємств, які беруть участь у виробництві Сармату, могли просто не мати таких можливостей”, — зазначає Максим Старчак із Центру міжнародної та оборонної політики Університету Квінс.
За словами експерта, на ракету чекає ще вісім-десять років випробувань, перш ніж вона стане повністю технічно готовою.
Сервіс Nasa Firms, який оперативно інформує про великі пожежі у всьому світі, повідомив, що 20 вересня на майданчику космодрому Плесецьк було помічено сильне загоряння. Таке сильне, що його було видно з космосу.
Про те, що майданчик раніше використовувався для випробувань ракети Сармат, повідомили кілька експертів, які відстежують російську активність у сфері стратегічних ядерних сил. Багато експертів вважають, що аварія могла статися під час заправки ракети паливом, проте це лише припущення.