Європа може зануритись у льодовиковий період у випадку зупинки Гольфстріму: кліматологи озвучили страшний прогноз

02.11.2024   16:21    83

Європа може зануритись у льодовиковий період у випадку зупинки Гольфстріму: кліматологи озвучили страшний прогноз

Вчені попереджають, що мережа океанських течій, які підтримують стабільний клімат на Землі, може скоро зруйнуватися. 44 провідних світових кліматологів написали відкритий лист, в якому заявляють, що ключові течії Атлантичного океану, включаючи Гольфстрім, знаходяться на межі збою.

Колапс атлантичної меридіональної перевертної циркуляції (AMOC) може призвести до руйнівних і незворотних наслідків. І це вплине на весь світ протягом наступних століть, пише MailOnline, передає  OBOZ.UA, інформує UAINFO.org.

Внаслідок цього кліматичні опади можуть занурити Європу в новий льодовиковий період, коли зимові температури різко впадуть на 15°C нижче поточного середнього.

Важливо розуміти, що Гольфстрім – життєво важлива течія і вона є лише маленькою частиною величезної глобальної системи AMOC. Цей гігантський океанський конвеєр має вирішальне значення для переміщення тепла планетою, але дослідження показують, що він сповільнюється і незабаром може досягти переломної точки.

На думку вчених без термінових дій AMOC може повністю вийти з ладу протягом наступних кількох десятиліть.

Останні новини:  В авіакатастрофі у Казахстані загинули 38 людей

Коли тепла вода рухається з тропіків на північ, вона потрапляє на морський лід навколо Гренландії та скандинавських країн, охолоджуючись і стаючи набагато солонішою. Коли вода охолоджується, вона стає щільнішою, швидко опускаючись до дна океану, де тече назад на південь, перш ніж знову нагрітися та піднятися на поверхню. Цей процес утворення глибокої води є двигуном величезного глобального конвеєра, що перекачує тепло та воду навколо Атлантичного океану.

Останні новини:  ХАМАС та Ізраїль затримують угоду про припинення вогню

Європа може зануритись у льодовиковий період у випадку зупинки Гольфстріму: кліматологи озвучили страшний прогноз

Однак дослідження свідчать про те, що глибоководний двигун AMOC почав сповільнюватися і зараз демонструє тривожні ознаки повної зламу. Коли глобальні температури підвищуються, танення льоду повертає прісну воду в океани, розбавляючи щільнішу солону воду та не даючи їй затонути.




Якщо цей процес буде повністю зруйнований, це призведе до катастрофічних побічних ефектів, включаючи ослаблення Гольфстріму та порушення глобальних погодних умов.

Останні новини:  Пошкодження кабелю між Фінляндією та Естонією: у момент аварії там проходило два кораблі

Та останній звіт Міжурядової групи експертів зі зміни клімату (МГЕЗК) зазначає, що вони мають середню впевненість, що атлантична меридіональна перевертна циркуляція не впаде раптово до 2100 року. Проте автори відкритого листа стверджують, що цей ризик значно недооцінений.

«Проходження цієї переломної точки є серйозною можливістю вже в найближчі кілька десятиліть», – пишуть вчені у своєму зверненні.

Дослідження Копенгагенського університету, опубліковані на початку цього року, показали, що колапс може статися будь-коли з 2025 року.


uainfo.org