Група дослідників виявила близько 1700 видів стародавніх вірусів, вік яких сягає 41 000 років в льодовиках Гімалаїв. Це відкриття було опубліковано в журналі Nature Geoscience, пише Interesting Engineering.
Віруси були знайдені у зразках льодового керна, взятого з льодовика Гулія на Тибетському плато, розташованому на висоті близько 6,5 км над рівнем моря. Дослідники виявили фрагменти вірусної ДНК, що збереглися у замерзлому стані.
Наукова цінність цього відкриття полягає в можливості вивчення адаптації вірусів до змін клімату протягом тисячоліть. Зразки охоплюють дев’ять часових горизонтів, що включають три цикли від похолодання до потепління «за останні 41 000 років».
Дослідження викликало занепокоєння у низки науковців. Так, деякі з них не виключили, що з таненням льодовиків існує ризик вивільнення древніх вірусів, що потенційно може становити загрозу для людей та тварин. Професор Жан-Мішель Клавері з Університету Екс-Марсель у Франції зазначив, що якщо віруси амеби можуть так довго виживати у вічній мерзлоті, це свідчить про можливість збереження інфекційності вірусів, що заражають тварин і людей.
Науковий співробітник ЧжіПін Чжонге підкреслив унікальність дослідження, зазначивши, що раніше зв’язок між вірусами та масштабними змінами клімату Землі залишався недослідженим.
«Це, принаймні, вказує на потенційний зв’язок між вірусами та зміною клімату», — додав він.
За прогнозами Міжнародного центру комплексного розвитку гірських районів (ICIMOD), до 2100 року може розтанути від 30 до 50% об’єму гімалайських льодовиків, якщо клімат потеплішає на 1,5-2 градуси.