Вивільнення ртуті в Арктиці під час танення льоду: вчені стурбовані можливими екологічними наслідками

21.08.2024   19:30    42

Вчені занепокоєні вивільненням токсичної ртуті у водну систему через танення вічної мерзлоти в Арктиці. Вони називають це «гігантською ртутною бомбою», що потенційно здатне вплинути на харчові ланцюги.

Про це звітує Рубрика, посилаючись на результати дослідження, опублікованого в журналі Environmental Research Letters.

У його ході група науковців з Університету Південної Каліфорнії вивчала перенесення осаду в річці Юкон (Аляска). Вони проаналізували вміст ртуті у відкладеннях на берегах річок і піщаних косах у глибших шарах ґрунту.

Спостереження показали: у ході того, як річка протікає на захід через Аляску до Берингового моря, розмивається вічна мерзлота. Вчені вважають: при цьому у воду потрапляє осад із ртуттю, яка могла накопичуватися протягом тисячоліть.

«В Арктиці може бути гігантська ртутна бомба, яка чекає часу свого вибуху», – сказав Джош Вест, професор наук про Землю та вивчення навколишнього середовища в Коледжі літератури, мистецтв і наук імені Дани і Девіда Дорнсайф (США).

Вони також використовували дані дистанційного зондування із супутників, щоб відстежити те, з якою швидкістю змінюється русло річки Юкон. Ці дані допомогли встановити, що насичені ртуттю відкладення розмиваються з берегів річки та відкладаються вздовж піщаних кос.

Останні новини:  Три тайконавти повернулися на Землю після піврічної експедиції
Учені переймаються через високі температури води в океані біля Великого бар’єрного рифу

Дослідники вважають, що викиди токсичного металу у воді можуть становити загрозу довкіллю та «серйозну небезпеку» для харчових ланцюгів і здоров’я щонайменше п’яти мільйонів людей, які живуть в Арктиці.

Водночас, на їхню думку, вплив на здоров’я місцевих не відбуватиметься через вживання власне води. Натомість довгострокові наслідки можуть бути руйнівними для арктичних громад, які залежать від полювання та риболовлі, вважають дослідники.

«Здебільшого вплив ртуті на людину відбувається через дієту», – пояснив Джош Вест.

Очікується, що негативний вплив ртуті з часом може посилитися, оскільки метал надалі буде накопичуватися в харчовому ланцюзі, зокрема в рибі та дичині.

«Десятиліття впливу, особливо із більшим вивільнення кількості ртуті, можуть завдати величезної шкоди довкіллю та здоров’ю людей, які живуть у цих районах», – додала докторантка Коледжу літератури, мистецтв і наук імені Дани і Девіда Дорнсайф і співавторка дослідження Ізабель Сміт.

За словами дослідників, уповільнити шкідливі наслідки вивільнення ртуті можуть заходи із призупинення темпів зміни клімату.




Надалі автори дослідження планують продовжувати аналіз, аби окреслити обсяги проблеми.

Останні новини:  Вчені з’ясували, чи зможуть люди народжувати дітей на Марсі

Що відомо про кліматичні зміни останнього часу

Нагадаємо, науковці уже не вперше б’ють на сполох через глобальне потепління.

Внаслідок потепління водні ресурси Землі зменшуються на кожен додатковий градус.

Окрім того, через кліматичну кризу крижаний щит Гренландії втрачає в середньому 30 мільйонів тонн льоду на годину, що на 20% більше, ніж вважалося раніше.

Останні новини:  Ящірки-гіганти атакують США: Сотні рептилій розміром із собак викликали хаос у Південній Кароліні

Також на Східноантарктичному плато науковці дослідницької станції Concordia зафіксували найбільший стрибок температури, який коли-небудь вимірювали на Землі за весь час існування досліджень.

Як повідомлялось, на полях міжнародної конференції СОР28 українські вчені розповіли про вплив на Антарктику й планету загалом кліматичних аномалій, які зафіксували на станції «Академік Вернадський».