В кінці липня 2024 року вулкан Судного дня вивергнувся, викинувши величезний фонтан киплячої води та каміння, який досягав близько 200 метрів у висоту. Попри те що це видовище виглядало вражаюче та жахливо, геологи швидко запевнили, що таке явище є цілком звичайним.
Про це повідомляють Новини Планети з посиланням на Daily Mail.
Вибух вулкана Судного дня викликав нові тривоги щодо можливого пробудження похованого супервулкана Єллоустоун, який не вивергався протягом останніх 600 000 років. Науковий співробітник Єллоустоунської вулканічної обсерваторії Майкл Поланд зазначає, що навіть якщо вулкан активізується, це не призведе до кінця світу. Проте, він попереджає, що тисячі людей можуть загинути, а сусідні штати можуть опинитися під потужними потоками лави.
Виверження виведе в атмосферу значний обсяг попелу і газів. Це створить серйозні проблеми з водою, електропостачанням і сільським господарством. Відомо, що “магматична камера” Єллоустоуна востаннє вивергалася приблизно 630 000 років тому. На щастя, геологи оцінюють ймовірність виверження в будь-який рік сьогодні лише у 1 на 700 000.
Друзі, терміново потрібно зібрати на DJI Mavic 3 для 154 ОМБр. Хто скільки може, окупанти самі себе не знищать. Долучитися до збору можна тут.
Якщо ж виверження Судного дня станеться, події можуть розвиватися за двома сценаріями. У першому випадку, якщо супервулкан вибухне в одному потужному виверженні, еквівалентному 875 000 мегатоннам тротилу, тисячі людей можуть загинути від ударних хвиль, а велика частина Північної Америки буде покрита попелом товщиною до 30 см.
Райони поблизу можуть зазнати руйнівних наслідків від потоків, що містять блоки лави, попіл і пемзу. Жителі штатів Монтана, Айдахо і Вайомінг, розташованих поруч з національним парком, опиняться під загрозою, і з відстанню від епіцентру небезпека від попелу зростатиме.
Водночас попередні дослідження свідчать, що минулі виверження не були одноразовими подіями. Згідно з другим сценарієм, ймовірно, відбудеться серія вивержень, яка також завдасть шкоди території в радіусі 200 км від Єллоустоуну. Попіл, що випаде, знищить сільськогосподарські угіддя, знеструмить електричні мережі та зруйнує будівлі. Хмари попелу і сірки можуть знизити глобальну температуру на роки, впливаючи на сільське господарство не лише в США, а й у світі.
Поланд підкреслює, що масштабне виверження також матиме серйозний вплив на клімат Землі. Аерозолі, що викидаються в атмосферу, можуть знизити глобальну температуру, і для відновлення нормальних умов знадобиться багато років.
Вчені вважають, що наслідки супервиверження Єллоустоуна матимуть значний економічний вплив, оскільки рятувальники будуть змушені активно прибирати попіл та відновлювати інфраструктуру, наводячи приклади виверження ісландського вулкана Ейяф’ятлайокютль у 2010 році.
На щастя, вчені дійшли висновку, що виверження Судного дня не призведе до глобальної катастрофи. Поланд зазначає, що жодне з найбільших вивержень в історії Землі не викликало масового вимирання живих істот.