Про знахідки на місці, де встановлюють пам’ятник, повідомив «Суспільному» кандидат історичних наук, археолог Юрій Пуголовок 12 липня.
У перший день археологічних досліджень у центрі Полтави знайшли фрагмент фундаменту господарської будівлі. За словами археолога, втраченій будівлі близько 200 років. Будівля ймовірно розташовувалася у напрямку вул. Просвіти. Там археологи знайшли стару пічні кахлі та фрагменти полтавських глечиків.
У коментарі телеканалу «ІРТ Полтава» член громадської організації SavePoltava Артур Ароян розповів, що будівля була поштамтом, яка фактично є частиною нинішньої Малої академії мистецтв:
«ЇЇ двічі перебудовували, але загалом вона зберегла свій зовнішній вигляд і габарит. В цієї будівлі було два бічних флігелі. Це два службових будинки, які були однакові з одного та з іншого боку. Вони були збудовані у класичному стилі. Це все 1809 рік», – каже Артур Ароян.
Нині у сквері біля Малої академії мистецтв у Полтаві облаштовують фундамент, щоб потім встановити пам’ятник Григорію Сковороді.
Нагадаємо, пам’ятник Григорію Сковороді встановлюють за 680 тис. 196 грн. У коментарі ЗМІСТу очільник «Декоративних культур» Ігор Ляшко повідомив, що робітники мають виконати благоустрій території. Зокрема, укласти гранітну основу під пам’ятник. Також підрядник має встановити скульптуру Григорія Сковороди. Роботи мають виконати до кінця 2024 року.
Раніше у сквері біля Малої академії мистецтв встановили мініскульптуру. Відкриття пам’ятника відбулося 3 грудня 2022 року. А у 2023 році замість неї мали встановити монумент присвячений Григорію Сковороді з нагоди його 300-річчя. Загальна висота пам’ятника в повному масштабі становитиме майже 4 м.
Творцями монумента стали скульптор та заслужений художник України Катіб Сафар-огли Мамедов та заслужений архітектор України Сергій Чечельницький.
За словами творців пам’ятника, скульптура намагається передати мандрівну сутність Григорія Сковороди, який за своє життя неодноразово змінював місце перебування. Монумент зображає філософа в русі, символізуючи його входження до Полтави. Коли встановлять повноцінний пам’ятник, його п’єдестал у формі шляху, викладеного бруківкою, буде переходити в доріжку, яка веде до скульптури.