Швейцарська компанія FinalSpark створила комп’ютерну систему на основі клітин людського мозку (органоїдів) і пропонує її вченим в оренду за $500 на місяць.
Ціль проєкту — забезпечити розробку моделей штучного інтелекту з високою енергоефективністю. Співзасновник FinalSpark Фред Джордан зазначив, що “органічні” комп’ютери можуть бути у 100 000 разів ефективнішими за традиційні кремнієві технології.
Кожен органоїд, діаметром 0,5 мм, з’єднанр з вісьмома електродами, які стимулюють нейрони та підключають їх до комп’ютерних мереж. Для моделювання системи “винагороди” клітини отримують нейромедіатор дофамін.
Завдяки дофаміну та електричній стимуляції нейрони органоїдів утворюють нові зв’язки, подібно до того, як це відбувається у живому мозку.
Дослідницькі групи з 34 університетів звернулися з проханням використовувати такі біокомп’ютери.
Здатність органоїдних комп’ютерів конкурувати з кремнієм у великих масштабах поки що залишається під питанням. Органоїди FinalSpark живуть в середньому лише близько 100 днів. Але Джордан зазначає, що Neuroplatform “впорядкувала” свій внутрішній процес створення цих клітин і зараз на їхньому об’єкті знаходиться від 2 000 до 3 000 органоїдів.