Циклоїдальний гребний гвинт обіцяє 85% ефективності та точне маневрування

20.04.2024   11:21    313

Швейцарський морський гігант ABB витратив понад десять років на розробку нового підходу до морського гребного гвинта Фойта-Шнайдера. В основі Dynafin лежить обертовий диск з вертикальними лопатями, який генерує тягу, повторюючи рухи хвоста кита.

Система Dynafin обіцяє ефективність до 85%, забезпечуючи при цьому надточне маневрування. Багатолопатева силова установка підходить для різних типів суден, скорочує вплив на навколишнє середовище через низький шум і турбулентність, а також не займає багато місця, тому підходить для електричних, гібридних і водневих суден. Перший повнорозмірний прототип очікується наступного року.


Концепція Dynafin заснована на принципі циклоїдального пропелера: вертикальні лопаті, закріплені на обертовій дисковій платформі, генерують тягу. Ідея не нова – Cyclogyro переніс таку установку на eVTOL, тоді як гвинти Фойта-Шнайдера (суднові крильчасті рушії) використовували ВМС США і Франції.У Dynafin електродвигун приводить у рух великий диск, розташований на днищі корабля або човна. Швидкість обертання диска регулюється в діапазоні 40-80 обертів на хвилину. П’ять незалежно керованих лопатей, розташованих на рівній відстані одна від одної по колу диска, генерують тягу. Кількість модулів варіюється від чотирьох до шести. Спільна робота диска і лопатей забезпечує рух, що нагадує рух хвоста дельфіна або кита.Вбудована система управління дає змогу обертати кожну лопать навколо своєї осі в реальному часі, що забезпечує одночасний рух і управління судном без необхідності встановлення керма.

Останні новини:  Пінгвін з Антарктики подолав 3000 км і потрапив до Нової Зеландії

ABB обіцяє миттєве управління тягою, можливості точного динамічного позиціонування і чудову маневреність, а також прагне до підвищення ефективності на відкритій воді до 85%. Модульну концепцію можна адаптувати під потреби оператора й оптимізувати для різних типів суден і корпусів. Порівняно з більш традиційними конструкціями гвинтів, Dynafin працює ефективніше, і, як наслідок, витрати на паливо для суден із двигунами внутрішнього згоряння знижуються. Як додатковий бонус – менша кількість викидів. Система може похвалитися відносно невеликою кількістю компонентів, що сприяє зниженню витрат на технічне обслуговування.

Останні новини:  В Австралії знайшли дивовижно карликових опосумів, які вважалися вимерлими

Ще однією перевагою Dynafin є можливість встановлення більш компактної силової установки на судна.

Це особливо актуально для електричних, гібридних і водневих суден, де великі акумуляторні блоки займають цінний вантажний простір. Dynafin підходить для використання в екологічно чутливих морських районах. Електромотори розташовані всередині корпусу судна: це знижує підводний шум. Низькочастотні імпульси і мала швидкість обертання лопатей призводить до меншої турбулентності. Наразі невідомо, чи можна без особливих проблем встановити систему Dynafin на вже наявні кораблі та човни. Також немає інформації про вартість такої модернізації для власників суден.

Останні новини:  Через аномальну спеку в лісах Мексики масово гинуть мавпи-ревуни

Проєкт, вперше представлений у середині 2023 року, поки що перебуває на стадії розроблення концепції. ABB повідомляє, що були проведені успішні симуляції та випробування масштабних моделей, а також налагоджені контакти з проєктувальниками кораблів, щоб перевірити здійсненність концепції. Незалежне тестування пасажирського судна, оснащеного різними руховими установками, показало, що Dynafin заощадив енергію на 22% порівняно з традиційними конфігураціями валів. Перший повнорозмірний прототип очікується наступного року.

Компанія вважає, що Dynafin підходить для пасажирських і робочих суден малого і середнього розміру за потужності від 1 до 4 МВт на один рушій. Для великих суден, таких як круїзні лайнери, може використовуватися кілька установок Dynafin. Планується впровадження технології на новій 137-метровій суперяхті під назвою Aeolis.


cikavosti.com