Археологи розкрили соціальні зміни в Шахі-Корі IV тисячоліття до н.е.

08.12.2024   00:30    461

Археологи дослідили поселення Шахі-Кора в Іракському Курдистані, яке належить до періоду пізнього халколіту (4200–3200 роки до н. е.), і знайшли свідчення ранньої централізованої соціальної організації. Відкриття свідчать, що політичні структури цього періоду базувалися на перерозподілі ресурсів, зокрема продовольства, яке, ймовірно, обмінювали на робочу силу. Проте в середині IV тисячоліття до н. е. місцеві жителі відмовилися від централізованих форм управління, змінивши суспільну структуру.

Залишки будівлі з колонами, яка належить до періоду V пізнього халколіту, Claudia Glatz et al. / Antiquity, 2024

Розкопки виявили кілька послідовних споруд, пов’язаних із приготуванням та роздачею їжі. Наприклад, у спорудах було знайдено велику кількість глиняних чаш зі скошеними краями, які використовували для подачі страв, таких як юшки та рагу. Археологи припускають, що ці об’єкти слугували для підтримки працівників, які виконували суспільно значущі завдання. Наприкінці IV тисячоліття на місці поселення з’явилися архітектурні інновації, зокрема зал із колонами та дренажною системою, що свідчить про вплив культури Урука.

Останні новини:  У Китаї розробили робота-масажиста

Місцезнаходження пам’ятника Шахі-Кора, Claudia Glatz et al. / Antiquity, 2024

Однак, у цей період стався культурний зсув. Місцеві мешканці відмовилися від централізованого управління, можливо, на користь більш розосередженої організації. Відсутність слідів насильства чи значних кліматичних змін вказує на те, що ці зміни були усвідомленим вибором громади.

Вид на пам’ятник Шахі Кора, Claudia Glatz et al. / Antiquity, 2024

Це дослідження підкреслює, як організація ранніх суспільств адаптувалася до політичних і культурних викликів, що є важливим для розуміння еволюції соціальних структур у давній Месопотамії.

  • У суспільстві древніх фермерів соціальної нерівності не було, показало дослідження: Аналіз генетичних даних і археологічних знахідок свідчить про відсутність соціальної нерівності серед стародавніх землеробських спільнот, що проливає світло на соціальну організацію ранніх аграрних суспільств.
  • Археологи виготовили кам’яні сокири і порубали ними дерева: Дослідники відтворили стародавні кам’яні інструменти, щоб зрозуміти їх використання в обробці деревини, що допомагає глибше пізнати технологічні навички наших предків.
Останні новини:  Чому галактики не створюють нових зірок: виявилося, що в їхньому центрі ховається страшна сила (фото)


cikavosti.com