Фахівці розповіли про те, які продукти, популярні в українського споживача, мають властивість викликати печію.
Апельсиновий сік. Починати свій день зі склянки апельсинового фрешу – погана звичка. У цитрусових, міститься безліч органічних кислот, що підсилюють вироблення шлункового соку, від якого можуть постраждати слизові. Такий сік не можна пити у великій кількості, а крім того, пити його слід тільки після прийому їжі.
Пиво. Пивний хміль провокує виділення шлункового соку. Але це не все. У пиві міститься вуглекислий газ, який послаблює сфінктер і дає можливість шлунковому соку безперешкодно потрапляти в стравохід.
Морозиво. Цей вид ласощів – найулюбленіший в українців. Між тим морозиво є складним для травлення продуктом, оскільки містить в собі відразу все – білок, вуглеводи, різні жири. Травна система навантажується і намагається виділити більше соку для травлення такого міксу. Як наслідок, утворюється печія.
Шашлик. Це шанована в Україні страва відрізняється великою кількістю білка, жиру і сполучної тканини. Щоб метаболізувати такий склад, організму потрібно більше ферментів і жовчі. Шлунок починає посилено працювати і трохи розтягується. Його сік потрапляє в стравохід і провокує печію.
Помідори і баклажани. Можливо, вас це здивує, але шкурка помідорів є дуже грубим компонентом для слизової шлунка. Плюс кислоти, що містяться в томатах і спеції, з якими часто їх готують. Як підсумок – печія. Той же ефект пов’язаний з вживанням баклажанів.
Капуста. У білокачанній капусті присутня величезна кількість грубої нерозчинної клітковини, за рахунок чого відбувається посилена шлункова секреція. Так само, як не можна пити апельсиновий сік і їсти цитрусові фрукти натщесерце, не варто вживати на порожній шлунок і капусту. Крім того, не варто їсти її у великих кількостях.