Фото: Getty Images
Историческое падение рубля
Наразі рубль оновлює мінімуми весни 2022 року — перших місяців повномасштабної війни та паніки у російській економіці.
Російський рубль знову обвалився, курс досяг 108,7 рубля за долар та 114,15 рубля за євро. Це нові мінімуми для російської валюти за останні 32 місяці. З початку року рубль втратив до долара 21%, а за останній місяць – 11%, а до євро – 15% та 8%, відповідно. В Україні з ентузіазмом сприймають ці новини, сподіваючись на більш глибокі проблеми в економіці Росії.
Причини падіння
У середині жовтня Bloomberg писав, що російська влада вирішила більше спеціально не зміцнювати курс. Раніше, коли долар досягав позначки 100 рублів, влада включалася і вживала заходів для термінового зміцнення російської валюти. Наразі рубль оновлює мінімуми з весни 2022 року – перших місяців великої війни та паніки в російській економіці.
Аналітики пояснюють «стрімке падіння рубля» порушенням механізму оплати експорту та імпорту через санкції, зокрема щодо «Газпромбанку», а також загостренням геополітичних ризиків на тлі ядерних загроз російській владі західним країнам.
Що буде з економікою
Зниження курсу рубля може призвести до серйозного зростання інфляції — через зростання цін на імпортні товари та різну сировину, яка потрібна для виробництва товарів усередині Росії. У середині листопада інфляція досягла майже 9% у річному вираженні. Підвищення ключової ставки поки що призвело до її серйозного уповільнення.
Глава Центробанку Росії Ельвіра Набіулліна 19 листопада заявляла, що була загроза різкого збільшення інфляції 20-30%, якби регулятор не підвищив ключову ставку до рекордного рівня 21%. Через дії ЦП інфляція має зупинитися на рівні 5%, вважає Набіулліна.
При цьому, як писала The Moscow Times, Набіулліна зробила загрозливу заяву, що майже всі доступні ресурси в російській економіці вже задіяні.
За її словами, у такій ситуації країна виявилася вперше: рівень безробіття опустився до історичного мінімуму з 2,4%, а нестача кадрів продовжує наростати.
За даними ЦБ, 73% підприємств зазнають кадрового голоду, а рівень завантаження потужностей на заводах згідно з Росстатом перевищив 80%, що також є історичним рекордом.
«Коли економіка досягає меж своїх виробничих можливостей, але при цьому продовжує стимулюватися попит, виникає стагфляція (ситуація, коли зростає інфляція та охолоджується економіка)», — сказала Набіулліна.
Наступного року, за прогнозом ЦБ, економіка Росії може бути межі стагнації: ВВП збільшиться лише на 0,5-1%, а темпи зростання інвестицій і споживання можуть обнулитися.
Міжнародний валютний фонд прогнозує уповільнення російської економіки – з 3,9% зростання цього року до 1,3% – наступного.