Приблизно 720-635 мільйонів років тому екстремальні кліматичні зміни призвели до того, що вся земля була вкрита товстим шаром льоду. Про це повідомляється у дослідженні, проведеному Університетом Колорадо в Боулдері. Результати наукової роботи опубліковано в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.
Провідний автор Ліам Кортні-Девіс каже, що це перший фізичний доказ, що поверхня Землі була єдиним шматком льоду. Учені досліджували пісковики Тава на Передовому хребті Скелястих гір. Пісковики, ймовірно, опинилися під землею близько 690-660 млн років тому під тиском масивних льодовиків.
«Робота допоможе зрозуміти найважливіший етап не тільки в геологічній історії, а й в історії життя на Землі. Після танення льодовиків з’явилися перші багатоклітинні організми», – сказав Ліам Кортні-Девіс.
Термін «Земля-сніжок» ввів геолог Джозеф Кіршвінк у 1992 році, але суперечки про заледеніння всієї Землі тривають. Хоча льодовики епохи «Землі-сніжка» були знайдені на стародавніх узбережжях, слідів на екваторіальних континентах не було до недавніх відкриттів у Колорадо. Він у ті часи перебував біля екватора у складі суперконтиненту Лаврентія.
Пошук відсутніх даних привів учених до пісковиків Тава. Ці жовто-коричневі камені, що йдуть вертикальними смугами, відомі як інжектити. Вони можуть формуватися під льодовиковими пластами, як у сучасній Антарктиді.
Вчені зібрали крихітні зразки мінералів, які багаті оксидом заліза (по суті, іржею), потім опромінили їх лазером. У процесі мінерали вивільнили невелику кількість радіоактивного елемента урану. Оскільки атоми урану розпадаються на свинець із постійною швидкістю, команда могла обчислити приблизну дату утворення каменів.
Виявилося, що пісковик Тава був витіснений під землю за часів обмерзання. Група підозрює, що в той час над Колорадо утворилися товсті крижані пласти, які піддавали піски сильному тиску, витісняючи вниз основну породу.