Саджати рослини потрібно навесні, а восени можна відпочивати. Чи ні? Насправді закладати основу для майбутнього врожаю можна уже в жовтні. Цей місяць чудово підходить для деяких культур, оскільки ґрунт ще достатньо теплий для посадки, при цьому достатньо зволожений.
У першу чергу варто звернути увагу на часник. Ідеально саджати його при температурі землі близько 7-9 градусів вище нуля. Саджати потрібно великі здорові зубчики. Заглиблювати їх в ґрунт потрібно на 8-10 см. Грядку після посадки варто замульчувати листям чи соломою, щоб захистити часник від можливих заморозків.
Щавель — ще одна рослина, яка без проблем приживається при осінній посадці. Його насіння висівають у добре підготовлений ґрунт на глибину до сантиметра. Щавель невибагливий, але любить родючу землю, тому грядку варто перекопати з компостом. Восени рослини встигнуть укорінитися, а навесні можна буде збирати першу зелень.
Третя культура — озимий салат. Якщо ви обожнюєте свіжу зелень та хочете отримувати її з власної грядки, причому якомога раніше, то обов’язково висадіть салат в жовтні. Насіння висівають у рядочки глибиною близько сантиметра, відстань між ними близько 20 см. Але важливо вибрати морозостійкі сорти та захистити їх укриттям з агроволокна.
Щоб рослини пережили зиму, важливо правильно підготувати ґрунт. Землю перекопують на глибину 20-25 см, видаляють бур’яни та вносять компост. Також варто додати в ґрунт трохи деревного попелу — він містить калій, який покращує морозостійкість рослин. Грядки краще рекомендується трохи підвищеними, щоб навесні там не застоювалася тала вода.
Також варто врахувати попередників на грядці. Часник добре росте після бобових, томатів чи огірків, але погано після цибулі. Щавель і салат невибагливі до попередників, але краще їх не садити після капусти та редиски, бо можуть з’явитися шкідники. Такий підхід до планування посадок допоможе отримати міцні та здорові рослини зі щедрим врожаєм.