Українці в жовтні зможуть побачити два зорепади і комету століття: де і коли дивитися

04.10.2024   00:30    143

Жовтневий космічний календар наповнений цікавими подіями. У першій половині жовтня можна буде побачити метеорний дощ Драконіди, а в другій – зорепад Оріоніди.

Українці також ще мають шанс побачити «комету століття» C/2023 A3, яка вже летить навколо нашої планети. Яскрава мандрівниця Цучиньшань-АТЛАС максимально наблизиться до Землі 13-15 жовтня, пише TheSun.

Українці в жовтні зможуть побачити два зорепади і "комету століття": де і коли дивитися

Зорепади

За словами астрономів, метеорний дощ Драконіди буде активним між 6 і 10 жовтня, але досягне піку приблизно 8-9 жовтня. Оскільки наступного тижня комета 21 P/Джакобіні-Ціннера пролетить повз Землю, можна буде побачити приблизно 10 спалахів на годину. І вдивлятись у небо краще у вечірні години.

Українці в жовтні зможуть побачити два зорепади і "комету століття": де і коли дивитися

Адже метеорні потоки виникають, коли орбіта Землі перетинає шлях комети, а скелясті уламки, залишені кометою, згорають в атмосфері планети.




Попри те, що Драконіди є одними з найбільш скромних зорепадів за останні роки, вони спричинили деякі з найактивніших проявів XX століття в 1933 і 1946 роках, кажуть науковці.

Останні новини:  Знайдено невловимий вулкан, який охолодив Землю

А ось метеорний потік Оріоніди є одним із найвідоміших і найнадійніших зорепадів. Він стартує вже з 2 жовтня і тішитиме астролюбителей аж до 7 листопада. Проте свого піку активності Оріоніди досягнуть між ніччю та світанком 21 та 22 жовтня.

Українці в жовтні зможуть побачити два зорепади і "комету століття": де і коли дивитися

Експерти з Королівської Грінвічської обсерваторії відзначають, що спостерігачі зможуть побачити до 25 падаючих зірок на годину ще протягом кількох днів до та після «пікової» дати.

«Комета століття»

За словами науковців, комета C/2023 A3, також відома як Цучиньшань-АТЛАС, зараз прокладає свій шлях через внутрішню частину Сонячної системи під час свого першого візиту за понад 80000 років. Тому її величають «кометою століття».

Останні новини:  Венера і Місяць разом: в Україні спостерігається дивовижне астрономічне явище

Хвостату мандрівницю, яка мчить зі швидкістю 70 км/с, можна спостерігати неозброєним оком у північній півкулі протягом двох оглядових вікон, перше з яких триває до 2 жовтня, а друге – з 13 жовтня.

Українці в жовтні зможуть побачити два зорепади і "комету століття": де і коли дивитися

«Комета, яка ще отримала назву Цзицзіньшань-АТЛАС, найближчим часом стане недоступною для спостережень, бо сховається у яскравому світлі Сонця приблизно до 12 жовтня. А з 13 жовтня комету можна буде побачити на вечірньому небі, також і з території України. Видимість на 13-15 жовтня прогнозується о 18:50-19:00 вечора, приблизно через годину після заходу сонця», – це в етері «Суспільного» розповів астроном та лектор Харківського планетарію Володимир Кажанов.

Українці в жовтні зможуть побачити два зорепади і "комету століття": де і коли дивитися

Астроном каже, що знайти комету допоможе хвіст Великої Ведмедиці – «куди він вказує, приблизно у тому напрямку на заході ввечері з 13 жовтня шукаємо комету». Побачити хвостату мандрівницю на небі можна буде без допомоги біноклів чи телескопу, адже Цзицзіньшань-АТЛАС дуже яскрава.

Останні новини:  Китай обігнав Starlink: дані з орбіти передали зі швидкістю 100 Гбіт/с

«Багато хто вже називає її найяскравішою за останні 20 років. І це ще не все, бо комети досить непередбачувані, у них можуть бути спалахи яскравості, тому ми не можемо точно сказати, що з нею буде через певний період», – сказав Кажанов.

Астроном також наголошує, що висота комети над обрієм буде невелика, тому треба обирати місцевість з оглядом горизонту, щоб не заважали дерева, високі будинки. «Чим вище підніметесь, тим краще», – радить Володимир Кажанов.