П’ять загадкових артефактів, які досі спантеличують сучасних археологів

04.09.2024   10:30    45

Таємничі археологічні об’єкти, такі як неолітичні кам’яні кулі, римські додекаедри та романо-британські косметичні шліфувальні машини, захоплюють як експертів, так і любителів. Первісне використання цих предметів — від церемоніальних інструментів до предметів повсякденного вжитку — продовжує залишатися предметом припущень і досліджень, що відображає складність стародавнього життя.

Археологів часто описують як «приголомшених» або «збентежених» своїми відкриттями. Але насправді фахівці добре розуміють, для чого створювалися більшість історичних об’єктів. Але з цього правила є кілька винятків. Наступний список — це добірка інтригуючих таємничих об’єктів. Вони є чудовим прикладом того, чому розкопки в минулому продовжують захоплювати професіоналів і громадськість.

1. Неолітичні кам’яні кулі

Витончено різьблені кам’яні кулі, знайдені переважно в Шотландії та датовані пізнім періодом неоліту (приблизно 3200-2500 рр. до н.е.), є однією з таких загадок.

Знайдено понад 425 куль. Вони, як правило, розміром з крикетний м’яч і зроблені з різноманітних каменів. Їхні поверхні виліплені, іноді у вигляді піднятих круглих дисків, а іноді з глибокими розрізами, що визначають горельєфні горбки та частки. Прикраси приймають форму спіралей або концентричних форм, що повторюють ті, що зустрічаються на кераміці та монументальних каменях тієї епохи.

Кам'яні кулі шотландського неоліту
Три шотландські приклади, у художній галереї та музеї Келвінгроув, Глазго. Авторство: Johnbod/Wiki Commons, CC BY-SA

Одні знайдені в похованнях, інші – на поселеннях. Вони рідко, якщо взагалі трапляються, ідентичні, і більшість з них зустрічаються поодинці, тому, здається, вони не були частиною набору. Деякі з них, здається, піддавалися інтенсивному поводженню протягом життя.




Початкове використання цих кам’яних куль було джерелом багатьох дискусій, починаючи з їх самого раннього відкриття в 19 столітті. Багато з них були випадковими знахідками або поширювалися з незначним походженням у художніх колекціях і рідко знаходилися в археологічному контексті. Чи були це ракети для відлякування хижаків і шкідників? Зброя війни? Іграшки? Чи, можливо, вимірювальні ваги, побутові прикраси, мнемонічні пристрої, шарикопідшипники для пересування мегалітів або тримачі для пряжі? Відповідь досі вислизає від нас.

Римський бронзовий додекаедр
Римський бронзовий додекаедр, знайдений у Тонгерені. Авторство: Галло-римський музей

2. Римські додекаедри

Ці інтригуючі предмети нещодавно потрапили в заголовки газет, а нова знахідка Нортона Діснея в Лінкольнширі викликала багато дискусій щодо їхнього призначення. Додекаедри датуються римським періодом у Британії (43-410 н. е.). Близько 130 було знайдено в північно-західних провінціях колишньої Римської імперії, кожна з яких була тонко виготовлена ​​з мідного сплаву.

Останні новини:  Таких дуже мало: археологи виявили рідкісну статую часів держави Урарту

У стародавньому мистецтві чи літературі невідомо зображень цих предметів. Вони не відповідають стандартним розмірам і рідко мають ознаки використання, які можуть вказувати на їх призначення. Хоча експерти з крісел скажуть вам, що їхні бабусі використовували їх для в’язання рукавичок, археологи не визначилися щодо їх призначення.

Барабани Folkton
Барабани Folkton на виставці в Британському музеї. Авторство: Jononmac46/Wiki Commons, CC BY-SA

3. Неолітичні крейдяні барабани

У 1889 році три різьблені циліндри з крейди були виявлені в дитячій могилі в Фолктоні, північний Йоркшир. Барабани Folkton Chalk Drums мають геометричне оздоблення та те, що схоже на очі, носи та брови. Четвертий неоздоблений барабан був знайдений у Лаванті на заході Сассекса в 1993 році. Інший, надзвичайно прикрашений, екземпляр був знайдений у Бертон-Агнес у східному Йоркширі у 2015 році.

Останні новини:  Стоятимуть довше за сучасні споруди: чому стародавні міста мая досі існують

Барабан Бертона Агнес був похований разом із крейдяною кулькою, кістяною шпилькою та останками трьох дітей, одна з яких була датована 3005-2890 рр. до н.е.

Мотиви на барабанах є частиною естетичної традиції, яку також можна знайти на кам’яних кулях епохи неоліту. Незважаючи на свою назву, на крейдяних барабанах навряд чи грали як на музичних інструментах, і на них не видно зношення, пов’язаного з використанням ударних інструментів.

Деякі дослідники пов’язують свої окружності зі стандартизованою мірою довжини, відомою як «довга стопа». Дехто вважає, що це згадки на камені про швидкопсувні контейнери, такі як дерев’яні банки з кришками чи кошики. Інші намагалися пов’язати геометричні позначки з астрономічними спостереженнями. Але їх присутність у могилах дбайливо похованих дітей, здається, пропонує більш делікатне пояснення.

Lock Ring Rutland Британія
Замкове кільце, знайдене в Ратленді, Великобританія. Авторство: Музейна служба Колчестера та Іпсвіча, CC BY-SA

4. «Замкові кільця» бронзової доби

Бронзовий вік був часом виняткової обробки золота. Високодекоративні особисті прикраси виготовляли із золотого листа та дроту. Ці маленькі півкільцеві (розімкнуті) каблучки датуються пізнім бронзовим віком (приблизно 1000-800 рр. до н. е.) і знаходяться в Ірландії, Великобританії та деяких частинах Франції. Часто їх знаходять у відповідних парах, вони можуть бути простими або мати делікатне геометричне гравіювання.

Останні тлумачення припустили, що це могли бути сережки в носі, сережки або прикраси для волосся. Жодне з цих пояснень не є дуже задовільним, оскільки різні елементи їхньої конструкції ускладнюють чи незручно носити каблучки. Нам потрібен контекст, як нещодавні відкриття в Бонкуклу Тарла, Туреччина, поховань із прикрасами на обличчі, знайдених поруч із черепами.

Косметичний гриндер
Косметичний млинчик, знайдений у Хокволді, Норфолк. Авторство зображення: Опікуни Британського музею, CC BY-NC

5. Романо-британські косметичні гриндери

Косметичні шліфувальні машини — це невеликі комплекти з мідного сплаву, які складаються з двох частин. Одна половина — це «ступка» (довга та вигнута посудина з борозенками), а інша — «товкач» (або стрижнеподібний із загостреним кутом, або зігнутий у формі «коромисла»). Вони часто мають петлі для підвішування та клеми у формі людини чи тварини.

Останні новини:  Науковці виявили новий вид стародавніх рептилій, що населяли моря 125 млн років тому

Водоплавні птахи та голі — загальні декоративні мотиви, які також присутні на інших романо-британських контейнерах, таких як чашки та відра. Фалічна символіка в деяких наборах викликала асоціацію з родючістю. Косметичні набори типово британські, і рідко зустрічаються на материковій Європі. Вони датуються пізнім залізним віком до раннього римського періоду (приблизно 100-200 рр. до н. е.) і добре розподілені по ландшафту.

Аналіз використання і зношування показав, що ці об’єкти терлися разом під час бокового шліфування. Можливо, їх замінили плоскі мармурові палітри, які використовували в Римській імперії, хоча вони працювали принципово по-іншому, використовуючи металевий совок або кам’яний інструмент для змішування інгредієнтів круговими рухами.

Загадкою тут є не функція, а те, яка речовина готувалася. Пропозиції включали ліки, афродизіаки, косметику та наркотики. Вміст ступки ніколи не аналізували. Це нагода, коли знахідці-любителі можуть дуже допомогти археологам, відмовившись від бажання очистити косметичні розчини й натомість подавши їх на дослідження.