Війна дедалі відчутніше змінює літній відпочинок на російському Чорноморському узбережжі. У Сочі, Геленджику, Туапсе та інших курортних районах повітряні тривоги, перехоплення дронів, пожежі й проблеми з пальним стали частиною сезону, а туристичний бізнес уже фіксує падіння попиту.

На початку серпня падіння безпілотника на пляж в Архипо-Осиповці призвело до загибелі семи людей, серед них чотирьох дітей, ще близько 40 були поранені. Після цього тривоги на узбережжі почали лунати по кілька разів на день.
Українська сторона заявляє, що цілями є військова та енергетична інфраструктура. Саме на цій ділянці узбережжя розташовані великий порт Новоросійська, нафтові термінали та Туапсинський НПЗ, які неодноразово зазнавали ударів.
Бронювання падають, а Путін майже перестав їздити до Сочі
За даними представника готельного бізнесу півдня Росії, кількість туристів у регіоні зменшилася приблизно на 10,8% у річному вимірі. Деякі готелі повідомляють про падіння бронювань до 20%.
Ще сильніше змінився авіатрафік. Кількість квитків до Сочі, головного аеропорту російських чорноморських курортів, знизилася приблизно на 40% порівняно з минулим роком.
На ситуацію впливають не лише атаки. На частині узбережжя залишаються наслідки нафтових розливів, а в сезон автомобільних поїздок туристи стикаються з чергами на заправках і дефіцитом бензину.
Зміни помітні навіть у маршрутах президента РФ. До повномасштабної війни Путін регулярно відвідував Сочі: у 2021 році Кремль фіксував 24 його поїздки до міста. У 2024 та 2025 роках він був там лише двічі, а останній публічний візит відбувся минулої осені.
Попри ризики, пляжі та кафе залишаються заповненими. Для багатьох росіян вибір напрямків обмежений дорожчими закордонними поїздками, санкціями, візовими труднощами або службовими заборонами на виїзд. У результаті відпочинок на Чорному морі дедалі частіше відбувається одночасно з сиренами та роботою ППО.
Джерело: https://www.ft.com/content/565f7434-f648-45a8-b0d4-b04a529c39cd

1149