Симуляція життя Землі розкрила приховане царство тварин

02.04.2025   16:30    642


Чи замислювалися ви колись, скільки насправді видів тварин топче нашу планету? Не тих, що бачимо в зоопарках чи документалках — левів, слонів, пташок всяких. А всіх-всіх? Включаючи крихітних комашок під ногами, дивних створінь у ґрунті, невловимих нічних мешканців лісів? Порахувати їх — завдання, чесно кажучи, майже нездійсненне. Адже багато хто з них так і норовить сховатися від цікавих очей вчених.

Але ж наука не стоїть на місці! Нещодавно група дослідників з кількох крутих університетів та природоохоронних центрів (там і Імперський коледж Лондона засвітився, і UCL, і канадці з Далхаузі, і навіть фахівці з ООН) запропонувала новий спосіб зазирнути в це приховане царство життя. Вони не стали бігати із сачками по всьому світу — натомість вони створили хитромудру комп’ютерну модель. Щось подібне до глобального прогнозу погоди, але тільки для живих істот.

То скільки ж нас, братів менших?

І ось тут починається найцікавіше. Ця модель допомогла вченим відповісти на два давні питання, які, зізнатися, давно не давали спокою біологам:

  1. Скільки взагалі видів наземних тварин (тобто тих, хто мешкає на суші, а не у воді) існує на Землі?
  2. І як швидко вони, так би мовити, «розмножуються» щодо появи нових видів? Ну, знаєте, еволюціонують.
Останні новини:  Науковці знайшли воду у внутрішніх породах Місяця

Результати вийшли… приголомшливими. Модель припускає, що на суші живе десь від одного до трьох мільйонів видів тварин.

Стоп-стоп. Хвилинку. Офіційно наука знає близько мільйона видів всіх тварин, включаючи морських. А тут лише наземних до трьох мільйонів? Саме так! Виходить, що переважна більшість наших сусідів по планеті — це справжні невидимки, які ще не відкриті і не описані наукою. Живуть собі тихесенько і вус не дмуть. Вражає, правда?

Хто еволюціонує найшвидше? Малята та хижаки!

Але модель не просто порахувала поголів’я. Вона підкинула й іншу їжу для роздумів. Виявилося, що швидкість появи нових видів (вчені називають це видоутворенням) сильно залежить від розміру тварини. Маленькі істоти — всякі там жучки, павуки, дрібні гризуни — еволюціонують набагато швидше за своїх великих побратимів. У них начебто більше шансів породити щось нове та незвичайне за короткий термін.




А ще з’ясувалась цікава деталь про раціон. Якщо взяти тварин приблизно одного розміру, то хижаки (ті, хто їсть інших тварин) виявилися «просунуті» в плані швидкості еволюції. Швидше, ніж травоїдні чи всеїдні. Чому так? Ну, може, постійна гонка озброєнь «хижак-жертва» підганяє їх швидше змінюватись і адаптуватися? Тут над чим подумати.

Останні новини:  Чиксулубський астероїд знищив динозаврів, але спонукав життя в океані

У чому фішка? Секретний інгредієнт моделі

Як їм вдалося отримати такі цифри, не виходячи з лабораторії? Вони поєднали дві вже відомі наукові ідеї, але зробили це по-новому.

Перша – це так звана модель Медінглі. Грубо кажучи, це така складна програма, яка намагається передбачити, скільки і яких живих істот може мешкати в різних куточках планети з огляду на клімат, рослинність та інші умови. Щось подібне до глобальної карти щільності населення для тварин.

Друга – нейтральна теорія біорізноманіття. Ця теорія допомагає зрозуміти, скільки видів може ужитися на одній території, пов’язуючи це з тим, як швидко з’являються нові види і скільки там живе особин.

І ось дослідники взяли ці дві концепції і бац! — об’єднали їх. Вийшов потужний інструмент, який враховує і те, де і скільки тварин може жити (спасибі моделі Медінглі), і те, як їх видова різноманітність змінюється згодом (дякую нейтральній теорії). Професор Джеймс Розінделл, один з авторів, вважає, що саме в цьому поєднанні і криється головний потенціал їхньої роботи.

Останні новини:  Астрономи зафіксували рідкісний гравітаційний розрив галактики поруч з Чумацьким Шляхом

Навіщо це все? Не просто ж циферки порахувати!

Звичайно, дізнатися, що поряд з нами живуть мільйони невідомих видів — це вже круто. Але це дослідження має і цілком практичне значення. Розумієте, ця модель не просто миттєвий знімок. Її можна використовуватиме прогнозів. Що буде з біорізноманіттям, якщо зміниться клімат? А якщо люди продовжать вирубувати ліси чи осушувати болота? Які види будуть під загрозою? Де саме на планеті ситуація буде найнапруженішою?

Маючи такий інструмент, вчені зможуть прораховувати різні сценарії майбутнього. А це, своєю чергою, допоможе нам приймати більш виважені рішення про те, як зберегти життя на Землі у всьому її дивовижному різноманітті. Адже знати ворога (в цьому випадку — загрози для природи) в обличчя — це вже половина справи, чи не так?

Тож наступного разу, гуляючи парком чи лісом, згадайте: просто під вашими ногами, на гілках над головою, у траві — кипить невидиме життя мільйонів істот, про які ми поки що навіть не здогадуємося. І добре, що наука шукає способи дізнатися про них більше і допомогти їм вижити в нашому світі, що швидко змінюється.


portaltele.com.ua