Чи стає мед шкідливим, якщо додати його в гарячий чай

05.04.2025   17:00    398

Сучасна наукова думка про мед та його взаємодія з гарячим чаєм.

Чай з медом — нестаріюча класика. Натуральний підсолоджувач робить напій смачнішим і ароматнішим. Але чи стає при цьому чай кориснішим, або ж, навпаки, мед при нагріванні перетворюється на отруту? Слово — науці та здоровому глузду, інформує Ukr.Media.

Чи правда, що мед стає канцерогенним при нагріванні

Версія про отруйність меду бере початок з давніх аюрведичних трактатів, у яких сказано, що нагрівання вище 40 градусів перетворює його на токсичний продукт. На додаток до цього у 2010 році індійські ж вчені опублікували дані дослідження на щурах, результати якого на перший погляд можуть здатися страшними. Згідно з їхніми даними, при нагріванні в складі меду утворюється новий компонент — оксиметилфурфурол (ОМФ). Речовина й справді є канцерогеном, проте тут відбулася класична підміна понять: для того, щоб ОМФ став небезпечним для людини, а не для щура, його концентрація в меді при нагріванні має бути в багато разів вищою, ніж це є насправді.

Варення, джеми, кондитерські вироби і навіть чорнослив містять значно більше ОМФ, ніж мед, проте це ніколи не давало підстав демонізувати перелічені продукти.

Останні новини:  Які продукти не можна їсти на вечерю

Інших небезпечних компонентів нагрітий мед не містить, тому не може стати токсичним, навіть якщо його варити кілька діб. До речі, саме так чинять з ним тибетські лікарі — варять, щоб отримати ліки.

Чи правда, що мед втрачає користь при додаванні в гарячий напій

Головна користь меду полягає не у вітамінах, як це часто згадується, а в антиоксидантах, ферментах і в маловідомих білкових сполуках дефензинах. Перші та другі дійсно не люблять високих температур. А що стосується дефензинів, то їм нагрівання не шкодить: ці антимікробні речовини стають навіть більш активними при підвищенні температури.

Однак втратити можна лише те, що було. Тому для початку розберемося, який саме мед ви зазвичай додаєте в чай. Якщо куплений у магазині, то йому, швидше за все, втрачати вже нічого: він майже завжди проходить обробку, під час якої його нагрівають якраз до температури, характерної для гарячого чаю в чашці (60-80 градусів). Ферменти та антиоксиданти при цьому можуть постраждати, якщо пастеризація проводиться занадто довго або при високих температурах.

А от вітамінів у меді насправді вкрай мало (близько 1% від добової норми на 100 г), тому термічна обробка майже ні на що не впливає.

Інша справа так званий сирий мед, який можна купити безпосередньо у пасічників або у перевірених постачальників. Якщо умови зберігання не були порушені, він повною мірою зберігає всі свої корисні властивості — і антиоксидантні, і ферментні, і антимікробні.

І у нас є для вас гарна новина: контакт з чаєм — це не пастеризація. Додавання меду в гарячий напій активує дію дефензинів, але ферменти і антиоксиданти при цьому не встигнуть зруйнуватися. Звичайно, за умови, що ви додасте мед у готовий чай, а не будете кілька хвилин їх кип’ятити разом.

Чому ще чай з медом — гарна ідея

Тепер, коли ми з’ясували, що гарячий чай і мед одне одному не вороги, давайте згадаємо, які переваги нам може дати це поєднання.

Натуральний антибіотик

З давніх часів мед використовувався для лікування запальних процесів в організмі. Не останню роль у цьому відіграють дефензини, проте, швидше за все, справа не тільки в них. На жаль, вчені чесно зізнаються, що досі не можуть точно пояснити, в чому ще полягає цілюща сила меду. Головне, що вона є, і теплий чай з ложечкою меду незмінно залишається хорошим помічником при ГРВІ.

Останні новини:  Потужний засіб для повного очищення легенів: необхідно навіть, якщо ви не курите

Мед як щоденна добавка в напій може стати приємним і дієвим засобом проти старіння та різних порушень у роботі організму. Медові антиоксиданти подбають про підтримку здоров’я клітин, а ферменти підтримають кишечник, а отже, й імунітет.

Заряд енергії

Мед — це завжди гарантована можливість отримати швидкий приплив сил. Чи потрібна вам енергія для фізичної або розумової роботи, мед допоможе, оскільки на 80% складається з швидких вуглеводів.

Коли мед у чаї не зовсім доречний

Мед — продукт з високим вмістом калорій і природних цукрів. Він, звичайно, корисніший за звичайний цукор, але тільки за рахунок наявності в ньому додаткових цінних нутрієнтів. А що стосується денної норми швидких вуглеводів, то мед нічим не відрізняється від будь-яких інших солодощів. Його надлишок так само може негативно вплинути на стан печінки та підшлункової, а також на рівень інсуліну в крові.


news-xl.net