Астрономи чекають вибуху нової зірки 27 березня

27.03.2025   12:30    585

Астрономи прогнозують, що рідкісний космічний феномен — спалах нової T Coronae Borealis (відомої як “Палаюча зірка”) — може відбутися вже у четвер, 27 березня, завершивши 80-річний цикл очікування.

Червона гігантська зоря і білий карлик обертаються одна навколо одної на цій анімації наднової, схожої на T Великої Ведмедиці NASA/Goddard Space Flight Center

Космічний годинник на межі вибуху

T Coronae Borealis — подвійна зоряна система, що знаходиться на відстані 3000 світлових років від Землі. Вона вибухає з періодичністю приблизно 79 років, створюючи видовище, яке можна спостерігати неозброєним оком. За даними NASA, останнє десятиліття Палаюча зірка демонструє ту саму поведінку, що й перед попереднім виверженням 80 років тому.

Вікно для цієї рідкісної астрономічної події відкрилося в лютому 2024 року. , опублікована в Research Notes of the American Astronomical Society, прогнозує саме 27 березня як імовірну дату вибуху.

Останні новини:  Сонце викинуло одразу кілька потужних спалахів

Наукове прогнозування космічного феномену

Жан Шнайдер з Паризької обсерваторії розробив метод прогнозування, поєднавши дати попередніх вивержень з орбітальною динамікою зоряної системи. Його дослідження виявило, що спалахи нової відбуваються через інтервали, кратні орбітальному періоду системи.

Згідно з розрахунками Шнайдера, T CrB вибухає приблизно після 128 обертів зірок навколо одна одної, з орбітальним періодом близько 227 днів. Якщо вибух не відбудеться 27 березня, дослідник пропонує наступні можливі дати: 10 листопада 2025 року та 25 червня 2026 року.

Механізм космічного вибуху

T CrB складається з білого карлика та червоного гіганта, розташованих на відстані лише 0,54 астрономічної одиниці один від одного (приблизно як відстань від Сонця до Венери). Червоний гігант, маса якого в 1,12 рази перевищує масу нашого Сонця, повільно втрачає водень під дією потужного гравітаційного поля білого карлика.

Останні новини:  Астрономи знайшли невідому властивість темної енергії, що може створити нову фізику

Матеріал з червоного гіганта утворює акреційний диск навколо білого карлика. Коли на поверхні білого карлика накопичується достатня кількість водню, відбувається різке зростання тиску й температури, що призводить до термоядерного вибуху.




На відміну від наднової, що повністю руйнує зірку, під час вибуху нової білий карлик залишається цілим. Проте вибух супроводжується викидом величезної кількості матеріалу у космос, створюючи яскравий спалах, видимий з Землі.

Останні новини:  Вчені NASA відкрили нові загадкові структури на Марсі, про які не було відомо раніше

Як спостерігати за феноменом

Зараз зоряна система має зоряну величину +10 і невидима неозброєним оком. Під час вибуху яскравість T CrB зросте до зоряної величини +2, майже зрівнявшись з Полярною зіркою.

Нову можна буде спостерігати в Північній півкулі в сузір’ї Корона Бореаліс, яке має характерну форму дуги на нічному небі. Спалах буде видимий без телескопа протягом кількох днів, після чого яскравість почне поступово зменшуватися.

Наступну можливість спостерігати цей феномен людство отримає лише через 80 років, тому астрономи-професіонали та аматори з нетерпінням очікують цього моменту.


cikavosti.com