Багатьом із нас просто важко уявити Новий рік чи різдвяні свята без закусок із червоною ікрою. Такі смаколики давно набули статусу “новорічних”, а тому їх готують так само часто, як і олів’є. Втім, існує проблема – купити справжній продукт і не натрапити на підробку сьогодні доволі важко. Якщо ви не хочете неприємно здивуватись імітованим продуктом, краще дослухатись до порад експертів.
Червона ікра – де підробка, а де оригінал?
Звісно, імітація червоної ікри часто може бути дуже схожою на “оригінал”. Ба більше, багатьох влаштовує такий продукт – його смак та консистенція майже такі ж самі, як і справжня червона ікра. Втім, вибагливим гурманам цей продукт не припаде до смаку. Вони хочуть вживати тільки натуральний продукт. Аби мати змогу насолоджуватись оригіналом закуски, потрібно провести тест.
Для цього потрібно виконати декілька простих і дуже швидких кроків:
- Для початку доведіть до кипіння невелику кількість води в чайнику;
- Далі візьміть невелику, але доволі глибоку миску чи тарілку;
- Покладіть у тарілку невелику кількість червоної ікри, а потім – залийте її окропом.
Якщо у воді з’явились білі пластівці, то можете сміливо куштувати закуску. Якщо ж їх немає, то ви придбали підробку.
Річ у тім, що в справжній ікрі міститься багато білка, який згортається під час реакції з високою температурою. Якщо ви заллєте гарячою водою підроблений чи імітований продукт, то ніяких білих пластівців не з’явиться. Можливо, рідина злегка забарвиться або ж на поверхні води з’являться жирні плями. Втім, ні про які білі грудочки білка мови йти не може.