4 дії, що зробити, якщо батареї гудять і шумлять, ніби “мопеди”: брат-сантехнік “розклав все по поличках”

21.12.2024   11:00    209
Шуми в радіаторах можуть бути не такою страшною проблемою, як здається на перший погляд. Дізнайтесь, чому виникають ці звуки, як визначити їх причину та що робити, щоб повернути тишу у вашому домі!

Експерти розповіли, що робити, якщо шумлять батареї

Шуми в радіаторах не завжди свідчать про наявність серйозних проблем. При запуску системи в ній обов’язково будуть чутися різні звуки: щось дзюрчатиме, вируватиме, свистітиме і шипітиме. Це цілком звичайне явище, коли вода рухається трубами та долає перешкоди. Коли система буде повністю заповнена, і повітря вийде, ці звуки повинні припинитися за кілька годин.

Але якщо батареї шумлять і гудуть надалі, треба вживати заходів та шукати причину. Якщо ви використовуєте індивідуальне опалення і трохи розумієте в ремонті обладнання, звертатися нікуди не треба. В іншому випадку, якщо у вас немає слюсарних навичок, завжди можна викликати майстра і заплатити йому за послуги. Це стосується індивідуального опалення.

У випадку централізованої системи, при появі шуму в радіаторі варто звернутися до керуючої компанії або ЖЕКу. Фахівці мають прийняти заявку та зробити безкоштовну діагностику причин шуму. За стандартами рівень шуму не повинен перевищувати 40 децибел. Якщо проблему не усувають, можна подати скаргу до житлової інспекції, до суду чи прокуратури, адже грубо порушуються права споживачів.

Найчастіша причина шуму та гудіння радіаторів — це повітряні пробки. У цьому випадку радіатор вируватиме, дзюрчатиме і гудіти, а вода в ньому буде циркулювати дуже слабко, що призведе до недостатнього нагрівання та частих поломок. Повітряні порожнечі в радіаторі можуть з’явитися через витік теплоносія, неправильне заповнення системи або через концентрацію гарячої пари, що знижує кількість теплоносія під час остигання.

Останні новини:  Пару хвилин і чиста праска: кохана свекруха розповіла, як очистити внутрішній відсік праски за 15 хвилин
Експерти розповіли, що робити, якщо шумлять батареї

Щоб уникнути проблем з пробками, при монтажі треба врахувати кілька нюансів. Радіатори та труби повинні перебувати на правильному рівні, адже навіть невеликий перекіс порушить вихід повітряних мас. Також варто поставити манометр та термометр, щоб стежити за функціональним станом радіатора. Обов’язково передбачте монтаж пристроїв для автоматичного підживлення теплоносієм в автономних закритих системах, а також встановіть сепаратор після котельного обладнання, щоб зменшити вміст газу в рідині.




Якщо з’явився повітряний затор, знайдіть місце, де почало застоюватися повітря. Перша ознака — це суттєве зниження температури на певній ділянці системи. Булькання та шум рідини також свідчать про наявність пробки. При легкому постукуванні труба або радіатор видаватимуть високі звуки порожнечі. Корок можна видалити одним із трьох способів: за допомогою встановленого повітровідвідника, через вентиль у верхній частині системи або за допомогою крана Маєвського.

У старих системах можуть бути заглушки, але стравлювати з них повітря доволі складно — лише диво допоможе уникнути потоку води до приміщення. Заглушку треба викручувати дуже повільно, прислухаючись до звуків. Повністю викручувати її не можна для безпеки. Також причиною шумів у радіаторі може бути погана робота циркуляційного насоса. У цьому випадку ви почуєте свист, гул, виття, дзюрчання і вібрацію при торканні. Проблема може полягати в надто високій швидкості роботи насосу. Вода йде надто швидко і створює шум, хоча за стандартом швидкість теплоносія не повинна перевищувати півтора метра на секунду.

Останні новини:  Ніколи не переплачую за комуналку: кума підказала, як економити на електроенергії взимку

Якщо це не допомогло, можливо, проблема в роторі або крильчатці насоса — вузли занадто зношені або зламаний підшипник. Тоді треба замінити вузли насоса або встановити новий насос. Постійні звуки в насосі також можуть бути наслідком перепадів напруги в мережі. Вони порушують рівномірний рух води, що викликає шум у трубопроводі та радіаторах, які знаходяться далеко від насоса. Визначити причину шуму можна тільки за допомогою діагностики спеціальним обладнанням.

Експерти розповіли, що робити, якщо шумлять батареї

Іншою причиною шуму може бути неправильна установка насоса по входу та виходу або ж не горизонтальне розташування ротора. Різниця діаметрів у контурі — це також одна з можливих причин. У такому випадку ви почуєте виразне гудіння. Особливо у багатоквартирних будинках для безшумної та надійної роботи обладнання встановлюють підходящі балансувальні клапани та дросельні гайки. Якщо майстри неправильно підберуть ці деталі, вода не зможе дістатися до верхнього поверху і буде швидко рухатися по контуру, створюючи характерне гудіння.

Гудіння може початися також, якщо ви збільшите кількість переходів без балансування гідравліки або будете використовувати труби та крани з меншим перетином. У цьому випадку вода буде зустрічати опір, що змінюватиме тиск і призводитиме до завихрення. Якщо це так, перед стояками потрібно буде встановити балансувальні клапани. Часто люди самі створюють проблеми, вручну регулюючи подачу теплоносія в квартиру балансувальними клапанами, хоча цим мають займатися тільки фахівці.

Ще однією причиною шуму може бути витік. У такому випадку ви почуєте гудіння, бурчання та шипіння. У централізованій системі проблема може бути і не у вашій квартирі, тому доведеться побігати по сусідах у пошуках витоку. Якщо ви не знайдете його, спустіться в підвал. Наявність пари свідчить про те, що витік все ж таки є. Знайти місце витоку важко, але зробити це необхідно. Для цього потрібно обв’язати місце протікання підручними матеріалами, підкласти ємність під струмінь і зателефонувати слюсарю.

Останні новини:  Одна таблетка відродить навіть дуже чахлі рослини: рятівний розчин

До приїзду майстра краще перекрити воду, оскільки впоратися зі свищем під тиском буде складно. Іноді слюсар може їхати до вас кілька днів або тижнів, тому, щоб не залишатися без тепла, можна зробити хомут своїми руками. Для цього беремо велосипедну камеру або іншу щільну гуму, нарізаємо її смужками по 5 сантиметрів і закриваємо свищ 4-5 шарами гуми, обмотуючи зверху дротом. Якщо є спеціальний ремонтний хомут — це взагалі чудово.

Тріск та удари в системі можуть іноді бути спричинені тепловим розширенням металевих виробів. Такі звуки будуть лунати тихо, з певною періодичністю. Потрібно перевірити кріплення радіаторів у всіх кімнатах і затягнути ослаблі, звукоізолювати металеві труби, якщо вони труться одна об одну. Якщо радіатор або труба б’ються об стіну, треба поставити пом’якшувальні прокладки.

Засмічення є однією з найпоширеніших причин шумів. У системі накопичуються сміття, шлам, шлаки, які, ударяючись об стінки радіаторів і труб, створюють стукіт. Це звужує діаметр труби, збільшує тиск і підвищує швидкість теплоносія. Для вирішення цієї проблеми потрібно зробити промивання радіатора.


noviydoctor.com