Процес узаконення самовільного будівництва передбачає оформлення певного пакету документів, на підставі якого реєструється право власності на будинок. До цього моменту експлуатація самобуду тягне за собою адміністративну відповідальність у вигляді штрафу або навіть примусового знесення. Тому слід вчасно оформити будинок, щоб забезпечити йому юридичний захист та мати право законно розпоряджатися своїм нерухомим майном.
Процедура узаконення житлового будинку
Для початку потрібно впевнитись в наявності загального пакету документів, що включає:
- паспорт та податковий номер (власника чи співвласників земельної ділянки);
- правовстановлюючий документ на земельну ділянку;
- проєктну документацію (за наявності).
Важливою умовою легалізації житлового будинку є відповідність земельної ділянки цьому цільовому призначенню. У разі невідповідності спочатку потрібно змінити цільове призначення ділянки, а потім переходити безпосередньо до процедури узаконення будинку.
Легалізувати самовільно зведений будинок можна в адміністративному порядку. Для цього заява на узаконення самобуду разом з пакетом документів подається до органів місцевого самоврядування. Легалізація будинку можлива за умови попереднього оформлення:
- Будівельного паспорта. Можна оформити у місцевому відділі архітектури, надавши загальний пакет документів та ескіз забудови.
- Дозволу від ДІАМ. Для його отримання документи, включно з будівельним паспортом, подаються в ЦНАП.
- Техпаспорта. Оформлюється в комунальному чи приватному БТІ після проведення технічної інвентаризації та в обов’язковому порядку вноситься до ЄДЕССБ.
- Висновку про технічне обстеження. Документ також оформлюється фахівцем БТІ, якщо на земельній ділянці, крім житлового будинку, присутні господарські споруди із загальною площею понад 100 кв. м.
- Декларації про готовність будинку до експлуатації. Для введення в експлуатацію приватного будинку потрібно подати відповідну декларацію в ДІАМ, де вона буде зареєстрована.
- Довідки про присвоєння адреси. Якщо раніше земельній ділянці не було присвоєно поштової адреси, відповідне рішення має бути ухвалено уповноваженим органом містобудування та архітектури.
Якщо немає жодних заперечень щодо оформлення документації, ухвалюється рішення про можливість легалізації самобуду. Фінальним етапом є реєстрація права власності на житловий будинок і отримання витягу про це з держреєстру.
Якщо житловий будинок підпадає під дію будівельної амністії, легалізувати його можна за спрощеною процедурою. У випадку будинків, збудованих з 1992 по 2015 рік і сільськогосподарських будівель, зведених до 2011 року, узаконити їх можна після проведення технічного обстеження та введення в експлуатацію. Зведені до 1992 року будинки реєструються на підставі лише наявних техпаспортів. За таким спрощеним порядком оформлюється і реконструкція старого будинку, якщо проведені будівельні роботи підпадають під дію амністії.
Також, крім адміністративної процедури узаконення, існує можливість легалізації житлового будинку через суд. Процедура займає час та не гарантує позитивного рішення. Якщо суд визнає право власності на будинок, введення його в експлуатацію та державна реєстрація мають бути проведені за встановленим законом порядком.