Шольц у річницю падіння Берлінського муру закликав європейців до єднання

09.11.2024   21:00    48

Канцлер ФРН Олаф Шольц в річницю падіння Берлінського муру згадав мужніх європейців, завдяки яким це стало можливим, і закликав жителів Європи об’єднатися сьогодні перед новими викликами.

Про це він сказав у привітанні до співгромадян з нагоди подій 35-ї річної давнини, які змінили Європу, передає Укрінформ.

«Своєю революцією 35 років тому мирні революціонери досягли чогось дуже великого: об’єднаної Європи – вільної та демократичної. Особливо зараз, коли глобальна політична ситуація є настільки складною – чи то в Україні, чи на Близькому Сході, чи то стосовно захисту клімату, чи економіки – саме зараз ми, європейці, маємо триматися разом», — наголосив глава уряду ФРН.

Він зазначив, що 35 років тому, восени 1989 року, мужні громадяни зруйнували залізну завісу, цей «нелюдський кордон», який десятиліттями розділяв Європу на Схід і Захід.

Останні новини:  Уряд Японії планує збільшити цьогорічний бюджет на понад $90 мільярдів для підтримки економіки

Шольц згадав народи інших країн Центральної та Східної Європи, без яких мирна революція в НДР, можливо, не могла б статися або відбулася б пізніше. Середи них Угорщина, яка стала «піонером великого перевороту». Угорці вже навесні 1989 року мали мужність перерізати колючий дріт і розібрати свої прикордонні укріплення на заході, а під час незабутнього «пан’європейського пікніка» влітку 1989 року, коли на кілька годин був відкритий кордон з Австрією, сотням громадян НДР вдалося втекти.

Іншими важливими країнами в процесі історичних перемін була Польща та профспілкові активісти «Солідарності», Чехословаччина. Канцлер віддав належне також «співаючим революціонерам» в Естонії, Латвії та Литві. І, звісно, ​​«понеділковим демонстрантам (тому що проводили демонстрації понеділками) у Лейпцигу та багатьох інших місцях НДР, які мали сміливість кричати: «Ми — народ», а потім «Ми — один народ».

Останні новини:  Асад міг загинути в авіакатастрофі - Reuters

«Перемога свободи восени 1989 року була загальноєвропейською перемогою. Падіння Берлінської стіни 35 років тому стало щасливою кульмінацією загальноєвропейського розвитку. Наша спільна історія восени 1989 року показує нам, як ми можемо досягти наших цілей, об’єднавшись – за мир і свободу, за безпеку та процвітання, за верховенство права та демократію», — підкреслив Шольц.




Він назвав 9 листопада щасливим днем, за який німці вдячні до сьогодні, а європейців — щасливими, адже сьогодні спільно живуть цими цінностями.

«Але сьогодні є зрозумілим, що така ситуація — не даність. Тому послання Революції свободи 1989 року актуальне сьогодні як ніколи: Мужність, впевненість і солідарність окупаються! Один проти одного ми нічого не досягнемо, тільки разом ми сильні!», — заявив німецький лідер.

Останні новини:  Росія могла інсценувати авіакатастрофу для прикриття операції з порятунку Асада - ГУР

Нагадаємо, ввечері 9 листопада 1989 року під час пресконференції в Берліні речник уряду Східної Німеччини Ґюнтер Шабовський, помилково зрозумівши рішення свого партійного шефа Еґона Кренца, оголосив у прямому ефірі телебачення, що східні німці можуть, починаючи з цього моменту, без перешкод перетинати кордон. Того ж вечора та ночі тисячі жителі Східного Берліна вирушили в Західних Берлін, а солдати, яким не було віддано жодних наказів, не наважилися стріляти в людей. Таким чином пав символ «холодної війни», який ділив Берлін на 2 частини понад 28 років і став місцем загибелі сотень східних німців, які намагалися збігти з НДР.

Фото: Ольга Танасійчук / Укрінформ


news-xl.net