Марсоходи НАСА “Perseverance” і “Curiosity” роками мандрують Марсом, досліджуючи різні частини Червоної планети, віддалені одна від одної на сотні кілометрів. Однак протягом останніх кількох місяців обидва роботи намагаються завершити важливу частину своїх місій.
Perseverance вирушає у свою п’яту наукову кампанію, але марсохід не може дістатися до краю стародавнього кратера, і йому часто доводиться витрачати вдвічі більше часу на проїзд марсіанською місцевістю. Щодо Curiosity, то він також стикається з перешкодами: нещодавно марсохід був змушений звернути з дослідження пересохлого каналу після того, як його колеса застрягли на камені.
Подорож Perseverance
Протягом майже трьох місяців марсохід Perseverance піднімався по краю кратера Джезеро, щоб дослідити, чи існувало колись життя на Марсі. Це найскладніша місцевість для шестиколісного робота, і вона виявляється складнішою, ніж очікувала команда місії.
Персі перебуває на Марсі вже майже чотири роки, і наприкінці серпня марсохід розпочав свою п’яту наукову кампанію. Це головна подія в подорожі “Perseverance” на Марсі, і вона вимагає дослідження західного краю кратера Джезеро, який має ознаки давньої гідротермальної активності. Для цього Perseverance має подолати схили до 23 градусів і піднятися приблизно на 1000 футів (300 метрів) до краю Джезеро, який містив величезне озеро мільярди років тому. Однак, як нещодавно показав марсохід, це було нелегко.
Шлях до краю кратера виявився більш слизьким, ніж передбачалося спочатку, і це сповільнило подорож Perseverance. Місцевість навколо кратера виявилася нещільно упакованим пилом і піском з тонкою і крихкою кіркою, що змусило марсохід подолати половину відстані, яку він зазвичай долає при звичайній їзді, повідомляє NASA Spaceflight. Був день, коли Perseverance пройшов близько 20% запланованого маршруту.
“Марсоходи проїжджали і крутішою місцевістю, і більш слизькою, але вперше довелося впоратися і з тим, і з іншим, та ще й у такому масштабі”, – розповів NASA Spaceflight Камден Міллер, планувальник маршруту марсохода в Лабораторії реактивного руху NASA (JPL) в Каліфорнії. “На кожні два кроки вперед, які робить Perseverance, ми робили щонайменше один крок назад”.
Команда, що стоїть за місією, придумує різні способи полегшити шлях “Perseverance” на його колесах, в тому числі змусити марсохід їхати по краю кратера задом наперед, оскільки його підвіска підтримує краще зчеплення з поверхнею, коли він рухається в цьому напрямку. Наразі команда вирішила спрямувати марсохід до північного краю кратера, оскільки в цьому регіоні ближче до поверхні є більші камені, що зменшить ковзання, повідомляє NASA Spaceflight.
Марсохід NASA Curiosity отримав таке зображення свого середнього і правого заднього колеса. Зображення: NASA/JPL-Caltech
Проблеми Curiosity
За сотні кілометрів від нього марсохід НАСА Curiosity, попередник Персі, також має проблеми з рухом по вибоїстій дорозі на Марсі. Цього тижня НАСА повідомило, що “К’юріосіті” подолав лише половину шляху до місця призначення. Рух Curiosity було достроково припинено після того, як він перевищив один з лімітів підвіски, і марсохід опинився з одним колесом у жолобі, а іншим – на скелі.
“Curiosity” наразі перебуває в Ґедіз Валліс – каналі біля підніжжя гори Шарп, який, можливо, містив рідку воду в минулому. Оскільки марсохід застряг у незручному положенні, команда зосередилася на плані дистанційного зондування, збираючи всі можливі спостереження за Gediz Vallis, одночасно з’ясовуючи, як Curiosity розвернутися на захід до виходу з каналу. Незручне положення також означало, що команда не хотіла витягати руку марсохода, яка залишалася закріпленою на його боці.
Канал Gediz Vallis вирізаний у підстилаючій гірській породі і заповнений валунами та іншим сміттям. Команда місії шукає підказки щодо того, як утворився канал: чи був він висічений давньою річкою, вітром, чи сухими лавинами. Вивчення Gediz Vallis не лише дає змогу зазирнути в давню історію Марса, але й припускає, що вода на Марсі могла з’являтися і зникати поетапно, а не поступово зникати в міру того, як планета ставала все більш сухою.
“Коли я приєднався до місії у 2020 році, я час від часу дивився на Gediz Vallis на наших картах HiRISE і уявляв, який вигляд мав би бути між цими високими, крутими стінами каналів, – написав у своєму блозі Конор Хейз, аспірант Йоркського університету. “Тому здається майже неймовірним, що ми скоро залишимо Гедиз Валліс позаду, продовжуючи наш похід на гору Шарп”.
Марс може бути невблаганним середовищем для пари роботів розміром з автомобіль, які просто намагаються виконувати свою роботу.