Навіщо обрізати виноград?
Це питання часто хвилює садівників-початківців, поверхово знайомих з культурою. А відповідь на нього проста: виноград – активно зростаюча та розгалужуюча рослина, яка випускає більше пагонів і кистей, ніж здатна “прогодувати”. Тому обрізка цій культурі необхідна для нормування навантаження на кущ та забезпечення високої якості врожаю. Без цієї процедури лоза розростеться, як дикий бур’ян, а ягоди на ній будуть дрібними та несмачними.
Коли краще обрізати виноград – восени чи навесні?
Про те, яка обрізка винограду більш розумна – осіння чи весняна – садівники ведуть суперечки й до цього дня. Прихильники весняної обрізки вважають, що наприкінці сезону лозу обрізати не можна, тому що після переходу в стан спокою надземна частина починає віддавати поживні речовини корінням. І якщо обрізати частину пагонів у цей час, то коріння недоотримає харчування – отже, рослина буде ослаблена перед зимівлею.
Однак підтримують таку позицію не всі виноградарі – багато хто вважає, що весняна обрізка небезпечна, оскільки може спровокувати так званий “плач лози”. Дійсно, часто місця зрізів починають “плакати” соком, а це не тільки послаблює рослину, але й може призвести до “затоплення” вічок.
Оптимальний варіант нам бачиться таким: у регіонах, де виноград вимагає захисту від морозів взимку, краще обрізати його восени – це дозволить зменшити площу укриття, та й споруджувати “шалаш” над обережно обрізаними лозами буде зручніше. Зазвичай обрізку проводять через 2-3 тижні після опадання листя, коли пройшли перші заморозки.
Якщо ж виноград у вашому регіоні зимує в ґрунті без утеплення, то можете обрізати його навесні, до набухання бруньок і початку руху соку.
Порада:
Запізнюватися з обрізкою не рекомендується, оскільки при тривалих низьких температурах пагони винограду стають крихкими і легко пошкоджуються.